Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Gra miejska
Rynek miasta – jak zmieniał się przez wieki
Płońsk – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. Położony jest 66 km na północny zachód od centrum Warszawy, na Wysoczyźnie Płońskiej nad rzeką Płonką. Według danych z 2010[1] miasto miało 22 500 mieszkańców.
Nieopodal rynku usytuowany jest najstarszy zabytek miasta – gotycki kościół św. Michała Archanioła i dawny klasztor Karmelitów Trzewiczkowych z XVI wieku. Na terenie dawnego cmentarza kościelnego, na wschód od budynku kościoła, przy ulicy Płockiej, znajduje się dzwonnica, której powstanie datuje się na II połowę XIX wieku.
W 1806 r. w niedalekiej wsi Kołoząb doszło do jednej z bitew kampanii napoleońskiej. Poległ w niej francuski oficer. Pochowano go w Płońsku, a jego nagrobek został wykonany na fragmencie tureckiej marmurowej fontanny. W 1932 r. fontannę tę przepiłowano - jej "zaplecek" jako nagrobek wmurowano w ścianę kościoła, gdzie znajduje się do dziś i stanowi atrakcję miasta, a z misy fontanny zrobiono lawaterz, czyli rytualną umywalnię, nad którą kapłan myje ręce przed mszą i po niej, i umieszczono w zakrystii.
Waszym zadaniem jest odnaleźć wspomniany nagrobek i odczytać z niej nazwisko oficera.
Rynek i ulica Płocka
Istniały dwa płońskie przedmieścia, jedno zwane ,,Wyszogrodzkim” rozciągało się od ulicy Warszawskiej aż do Wyszogrodzkiej. Drugie przy moście na wysokości obecnej ulicy Grunwaldzkiej. W XV-wiecznym Płońsku istniały dwie świątynie. Pierwszy kościółek św. Piotra, który dał najprawdopodobniej początek lokalizacji klasztoru w grodzie nad Płonką. Drugi pod wezwaniem św. Michała został umieszczony w miejscu obecnego skweru przy ulicy 19-go Stycznia. Tam też mieściła się szkoła przyparafialna oraz cmentarz grzebalny. Obok wybudowano szpital i przytułek. Całość tworzyła starodawne centrum Płońska, któremu początek dała zabudowa drewniana w miejscu obecnego rynku.
Na przełomie XV i XVI wieku na środku rynku stanął drewniany ratusz. Obok znaleziono miejsce dla dużej miejskiej wagi. Na rogu obecnej Płockiej przy rynku niejaki Dymitr za zgodą Księcia Ziemowita postawił drewnianą karczmę z prawem warzenia piwa i wina. Na rynku wydrążono również studnię miejską.
Następnie po obu stronach rynku zaczęły powstawać drewniane domy, których żywot był krótki. Do XVII wieku stał przy rynku płońskim także drewniany dworek starosty płockiego. Najprawdopodobniej stary drewniany ratusz stojący na środku rynku został rozebrany ze względu na fatalny stan jeszcze w XVIII wieku. Natomiast znaczna część drewnianej zabudowy rynku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w 1826 roku.
Na przedmieściach Płońska w XVII wieku stanęła drewniana bożnica żydowska, a w XVIII wieku starozakonni wybudowali synagogę przy ulicy Warszawskiej ( mniej więcej w miejscu dzisiejszego ...