Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
kaciech, 2020-08-11, ocena:
Ciekawa propozycja, można wykorzystać ją na zajęciach rozwijających.
Zajęcia w klasie III – scenariusz zajęć całodziennych 4 h
Edukacje /3 wiodące/:
edukacja matematyczna
edukacja polonistyczna,
edukacja przyrodnicza
Etap edukacyjny: edukacja wczesnoszkolna: klasa III
Zajęcia realizują zasadę „bawiąc – uczyć”.
Temat: Gdzie mieszka powietrze?
Temat w dzienniku: Gromadzenie i porządkowanie wiadomości o powietrzu i jego roli w życiu człowieka. Doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem. Rozwiązywanie zagadek. Ćwiczenie rachunku pamięciowego w zakresie 1000 w oparciu o grę dydaktyczną. Doskonalenie umiejętności korzystania ze słowników i encyklopedii. Przestrzenne przedstawienie kwiatka.
Realizowane obszar/y podstawy programowej
1.1a, 1.1b, 1.3c, 3.c, 4.2a,4.2b, 5.4, 6.1, 6.7b, 8.1, 8.2
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: uczniowie znają pory roku, mają podstawową wiedzę na temat środowiska łąki i żyjących tam organizmów.
Cel/ le lekcji
Cele lekcji:
Rozwijanie myślenia naukowego oraz umiejętności formułowania wniosków opartych na własnych obserwacjach dotyczących przyrody,
Poszerzanie wiedzy dotyczącej powietrza.
Doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń w zakresie 1000.
Rozwijanie kreatywności, wyobraźni i wdrażanie do działań twórczych, - doskonalenie umiejętności podejmowania działań i zgodnej współpracy z innymi
Odkrywanie przyjemności tworzenia, eksperymentowania i radości z uzyskanego efektu.
Cele sformułowane w języku ucznia:
Na dzisiejszych zajęciach dowiecie się, gdzie mieszka powietrze?
Kryteria sukcesu do lekcji:
Wyjaśniam , czym jest powietrze.
Przeprowadzam doświadczenia i wyciągam wnioski.
Wskazuję, co najmniej 3 przedmioty, miejsca, w których „mieszka powietrze”
Omawiam znaczenia powietrza w życiu człowieka.
Pokazuję i wyjaśniam jak zbudować żywy kwiat i balon.
Poprawnie uzupełniam wyrazy z trudnościami ortograficznymi.
Współpracuję w zespole/grupie.
Pytanie kluczowe:
Gdzie mieszka powietrze?
Dostępna technologia/ narzędzia w klasie
laptop
tablety dla zespołów
tablica interaktywna/magnetofon
Internet
Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie
patyczki -/ok./, metodniki
nagrania różnych rodzajów dźwięków,
płyta CD Ortografia śpiewająco,
nagranie wiersza Elżbiety Zachenter-Spławińskiej Powietrze,
nagranie wiersza L.J. Kerna Piotruś i powietrze,
balony, wentylator domowy, folie malarskie, odkurzacz.
zagadki
Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności
uczniów
Powitanie.
Każde dziecko wybiera sobie sposób powitania z planszy: żółwik, klepniecie, uśmiech.
Kolorowe piłeczki /+nagranie/
Prowadzący wrzuca do worka np. 6 kolorów piłeczek (białą, żółtą, fioletową, czerwoną, zieloną i niebieską) – kolor piłki jest jednocześnie kolorem grupy do której uczniowie zostali przydzieleni. Uczniowie w trakcie trwania muzycznej powitanki losują piłki, łączą się w zespoły i przechodzą do swoich stolików.
Zadanie na dobry początek.
Uczniowie otwierają czarodziejskie pudełko i oglądają znajdujące się w nim kolorowe balony. Co zrobimy z tymi balonami? Burza mózgów i podjęcie decyzji- każde dziecko próbuje nadmuchać swój balon. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Kto zgadnie dlaczego balony powiększają się ...