Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Pierwsze kroki w nauce gry na flecie prostym.
Początek nauki gry na każdym instrumencie to, w dużej mierze moment, który może zdecydować, czy dziecko będzie uczyło się chętnie, czy nauka gry będzie tylko nudnym obowiązkiem. Również, a może szczególnie, jeśli chodzi o tzw. instrumenty szkolne. Dlatego ważne jest aby grę na instrumencie rozpocząć w jak najciekawszy sposób. Dziecko, które polubi grę na instrumencie będzie miało większą szansę na odniesienie sukcesu.
Dlatego postaram się tu zaproponować kilka ćwiczeń, zabaw, zadań i uwag, które powinny ułatwić naukę gry na flecie prostym.
Będą one dotyczyły:
1. prawidłowej postawy ciała
2. oddechu przeponowego
3. poprawnego zadęcia
4. układu ręki i chwytów
5. ćwiczeń rytmicznych
6. grania prostych melodii
1. Prawidłowa postawa ciała.
Uniwersalną zasadą przy nauce gry na każdym instrumencie jest utrzymanie właściwej postawy ciała, w taki sposób, żeby żaden mięsień nie był napięty. Jeśli któryś z mięśni nie pozostaje luźny, przy dłuższej grze może pojawić się ból, a przy regularnych ćwiczeniach może dojść do poważniejszych problemów (np. zwyrodnienia). Dlatego ważne jest aby od samego początku kształtować właściwe nawyki. Grać na flecie prostym możemy stojąc lub siedząc. W obu przypadkach postawa powinna być wyprostowana (dziecko nie powinno siedzieć lub stać zgarbione), a ręce powinny być trzymane luźno (nie powinny przywierać do tułowia, ani nie powinny być nadmiernie odchylone).
2. Oddech przeponowy i jego regulacja.
Tak jak w śpiewie, oddech przy grze na instrumencie dętym jest jednym z ważniejszych elementów. Dlatego warto nauczyć się oddychać za pomocą przepony. Nie jest to łatwe, dlatego w przypadku małych dzieci uczymy przede wszystkim oddechu pogłębionego, niekoniecznie pełnego oddechu przeponowego. Zwracamy jedynie uwagę, aby w miarę możliwości, pracował brzuch a nie klatka piersiowa.
Można użyć następujących ćwiczeń.
a) zdmuchiwanie piasku z ławki
Wyobrażamy sobie, że część naszej ławki pokryta jest piaskiem, a my mamy go zdmuchnąć, nabierając powietrza nosem, a wydmuchując ustami. Za każdym razem staramy się zdmuchnąć piasek z jak największej powierzchni.
b) dmuchanie świeczek na torcie
Wyobrażamy sobie, że przed nami stoi tort ze świeczkami, a my mamy je zdmuchnąć. Za każdym razem staramy cię zdmuchnąć jak największą liczbę świeczek.
Te ćwiczenia powinny pomóc poprawić siłę i głębokość oddechu. Przy grze na flecie ważne jest, aby oddech był równy – nie za słaby ale też niezbyt silny. W zależności od dźwięku jaki chcemy wydobyć potrzebne nam będzie wyczucie. Proponuję ćwiczenie z „żaglówkami”.
c) ćwiczenie z „żaglówkami”
Potrzebny będzie pasek papieru 5x2 cm. Pasek zginamy w 2/3 długości ...