Dodaj publikację
Autor
Beata Adamczyk
Data publikacji
2020-08-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla Kierunku Technik Ekonomista oraz dla przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości Temat lekcji: Procedura rejestracji podmiotów w CEIDG. Treści nauczania: Wniosek CEIDG Charakterystyka poszczególnych elementów wniosku Sposób wypełnienia wniosku
 Pobierz (pdf, 980,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie
opracowała Beata Adamczyk
Klasa: 1dt Technik Ekonomista
Liczba uczniów 26
Numer programu nauczania: 331403 o strukturze przedmiotowej
kwalifikacja A.35- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
Przedmiot: Zarządzanie przedsiębiorstwem w gospodarce rynkowej.
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut

data: 11.03.2020r.

Temat lekcji: Procedura rejestracji podmiotów w CEIDG.

Treści nauczania:

Wniosek CEIDG

Charakterystyka poszczególnych elementów wniosku

Sposób wypełnienia wniosku

Cele Lekcji:

Cel główny:

Wykształcenie umiejętności wypełniania wniosku CEIDG

Cele szczegółowe (operacyjne):

Wiadomości – uczeń potrafi: (Efekty z podstawy programowej kształcenia w zawodzie).

KPS(3)2 Uświadomić sobie konsekwencje działań

KPS(8)3 Wyciągać wnioski z podejmowanych działań

KPS(9)3 Proponować konstruktywne rozwiązania

Umiejętności – uczeń potrafi:

Wskazać przyczyny inflacji.
Wyjaśnić sposoby zwalczania inflacji.
Omówić skutki inflacji dla gospodarki, przedsiębiorstw i poszczególnych




osób/obywateli.







Argumentować dokonany wybór.
Twórczo rozwiązywać problemy.
Grupowo podejmować decyzje.
Planować poszczególne działania.
Dyskutować, prezentować własne stanowisko.
Pracować indywidualnie.
Współdziałać w grupie.

Cel Wychowawczy

Kształtowanie prawidłowych motywów zachowania.

Zadanie:

Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupie oraz

funkcjonowania w grupie.

Efekt

:

uczeń potrafi pracować

indywidualnie (rola- przygotowanie

i odegranie)

i współdziałać z rówieśnikami.

Postawy – uczeń potrafi:

pracować indywidualnie

pracować zespołowo, w grupie

Metody:

Podające:

wykład

pogadanka

objaśnianie

wyjaśnianie

Aktywizujące

dyskusja

ćwiczenie

Ćwiczenia:

praca indywidualna – analiza przykładu, ćwiczenie. Źródło: J. Musiałkiewiecz,

Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej /ćwiczenia/, Ekonomik, Warszawa

2013, s. 34.

praca w parach – wypełnienie wniosku na podstawie ćwiczenia .

ćwiczenie indywidualne - prezentacja wyników ćwicznia na forum grupy.

Środki dydaktyczne:

instrukcja wypełnienia wniosku,

karta z ćwiczeniem

Wniosek CEIDG.



Typ lekcji: Wprowadzająca materiał.

Formy nauczania (organizacja procesu nauczania):

praca indywidualna ( analiza tekstu, prezentacja ucznia, trafne formułowanie

wypowiedzi.)

praca w parach (dyskusja, współdziałanie, wspólna analiza zadania, wyciąganie

wniosków, argumentacja, uzupełnienie wniosku)

Kontrola uczniów:

aktywność na lekcji,

praca indywidualna/ w parach - ćwiczenie

prezentacja wyników pracy,

Przebieg lekcji / fazy lekcji:

Lp FAZA LEKCJI

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA

TRWANIA

I

1. Czynności

organizacyjne. ok. 2 min.

2. Przypomnienie

wiadomości
z poprzedniej
lekcji
i nawiązanie do
tematu nowej
lekcji.

ok. 3 min.

3. Wprowadzenie

do tematu
lekcji.

Ok. 2 min

II

3. Instrukcja

wypełnienia
wniosku.


III

4. Analiza

przykładu i
wypełnienie
wniosku
CEIDG.
Analiza,
ocena,
argumentacja,
dyskusja,
wybór.

ok. 5 min.

ok. 23 min.

WSTĘP

Powitanie uczniów, sprawdzenie
listy obecności, wpisanie tematu
do dziennika.

Zadanie pytań w celu
przypomnienia następujących
zagadnień:
1. Co to jest działalność
gospodarcza ?
2.Co to jest PKD
3. Czym różni się podatek
liniowy od ryczałtu?
3. Jakie znacie ...