Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie
opracowała Beata Adamczyk
Klasa: 1dt Technik Ekonomista
Liczba uczniów 26
Numer programu nauczania: 331403 o strukturze przedmiotowej
kwalifikacja A.35- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
Przedmiot: Zarządzanie przedsiębiorstwem w gospodarce rynkowej.
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
data: 13.12.2019r.
Temat lekcji: Przyczyny i skutki inflacji.
Treści nauczania:
Przyczyny zjawiska inflacji
Skutki inflacji
Sposoby zwalczania inflacji
Cele Lekcji:
Cel główny:
Wykształcenie umiejętności rozróżniania czynników wpływających na inflację, przyczyn inflacji i sposobów jej przeciwdziałania.
Cele szczegółowe (operacyjne):
Wiadomości – uczeń potrafi: (Efekty z podstawy programowej kształcenia w zawodzie).
KPS(3)2 Uświadomić sobie konsekwencje działań
KPS(8)3 Wyciągać wnioski z podejmowanych działań
KPS(9)3 Proponować konstruktywne rozwiązania
Umiejętności – uczeń potrafi:
Wskazać przyczyny inflacji.
Wyjaśnić sposoby zwalczania inflacji.
Omówić skutki inflacji dla gospodarki, przedsiębiorstw i poszczególnych osób/obywateli.
Argumentować dokonany wybór.
Twórczo rozwiązywać problemy.
Grupowo podejmować decyzje.
Planować poszczególne działania.
Dyskutować, prezentować własne stanowisko.
Pracować indywidualnie.
Współdziałać w grupie.
Cel Wychowawczy
Kształtowanie prawidłowych motywów zachowania.
Zadanie: Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupie oraz funkcjonowania w grupie.
Efekt : uczeń potrafi pracować indywidualnie (rola- przygotowanie i odegranie) i współdziałać z rówieśnikami.
Postawy – uczeń potrafi:
pracować indywidualnie
pracować zespołowo, w grupie
Metody:
Podające:
wykład
pogadanka
objaśnianie
wyjaśnianie
Aktywizujące
dyskusja
Inscenizacja
pokaz, demonstracja
ćwiczenie
Ćwiczenia:
praca w grupach –inscenizacja– odegranie przez uczniów.
praca w grupach – analiza i dyskusja nad komiksem o tematyce inflacji.
ćwiczenie indywidualne - prezentacja uczniów na forum grupy, wcielenie się w rolę.
Środki dydaktyczne:
komiks autorstwa Marcina i Przemysława Surma, Źródło: https://www.komiksy-ekonomiczne.pl/pl/article/bestia-rycerz-i-krolewny
scenariusz tekst do odegrania ról; Proces sadowy Pani Inflacji, Źródło: A. Mikinia, M. Sienna, Przedsiębiorczość, Podręcznik dla szkół zasadniczych,WSiP, Warszawa 2002r.
ławki i krzesła
rekwizyty i przebrania przygotowane przez uczniów ( duże tabliczki z nazwami ról, chustka na głowę, peruka, toga, młotek drewniany, przebrania itp.)
karta z ćwiczeniem
zeszyty.
Typ lekcji: Wprowadzająca materiał ( część druga ).
Formy nauczania (organizacja procesu nauczania):
praca indywidualna (odpowiedź ucznia, wcielanie się w role, prezentacja ucznia, notatki, trafne formułowanie wypowiedzi.)
praca zbiorowa ( drama, czynny udział w lekcji, aktywność)
praca w grupie (dyskusja, współdziałanie, wspólna analiza zadania, wyciąganie wniosków, argumentacja)
Kontrola uczniów:
aktywność na lekcji,
praca indywidualna - ćwiczenie
odgrywane sceny przez ucznia wg. scenariusza
prezentacja wyników pracy w grupie,
Przebieg lekcji / fazy lekcji:
Lp
FAZA LEKCJI
CZAS TRWANIA
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
I
WSTĘP
1.
Czynności organizacyjne.
ok. 2 min.
Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu do ...