Dodaj publikację
Autor
Beata Adamczyk
Data publikacji
2020-08-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat lekcji: Segmentacja rynku nabywcy. Treści nauczania: Segmentacja Znaczenie segmentacji Poziomy segmentacji Kryteria segmentacji
 Pobierz (pdf, 327,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie
opracowała Beata Adamczyk
Klasa: 2bt Technik Ekonomista
Liczba uczniów 26
Numer programu nauczania: 331403 o strukturze przedmiotowej
kwalifikacja A.35- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
Przedmiot: Zarządzanie przedsiębiorstwem w gospodarce rynkowej.
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut

data: 27.11.2019r.

Temat lekcji: Segmentacja rynku nabywcy.

Treści nauczania:

Segmentacja

Znaczenie segmentacji

Poziomy segmentacji

Kryteria segmentacji

Cele Lekcji:

Cel główny:

Wykształcenie umiejętności podziału rynku na jednorodne grupy klientów pod względem różnych

kryteriów.

Cele szczegółowe (operacyjne):

Wiadomości – uczeń potrafi: (Efekty z podstawy programowej kształcenia w zawodzie)

PDG(10)6 Określić związek miedzy narzędziami marketingu a prowadzoną działalnością.

A35.1(5)12 Określić powiązania między rynkiem a produktem

KPS(3)2 Uświadomić sobie konsekwencje działań

Umiejętności – uczeń potrafi:

Wyjaśnić pojęcie segmentacji
Wyjaśnić znaczenie segmentacji w działalności przedsiębiorstwa
Rozróżniać poziomy segmentacji
Rozróżnić rynek B2B a B2C
Rozróżniać poszczególne kryteria segmentacji rynku.
Dobierać poszczególne kryteria segmentacji do produktu/usługi
Współdziałać w grupie








Cel Wychowawczy

Kształtowanie prawidłowych motywów zachowania.

Zadanie: Kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej oraz funkcjonowania w grupie.

Efekt : uczeń potrafi pracować indywidualnie i współdziałać z rówieśnikami


Postawy – uczeń potrafi:

pracować indywidualnie

pracować w grupie

Metody:

Podające:

pogadanka

objaśnianie

wyjaśnianie

Aktywizujące

dyskusja

analiza przpadku

Ćwiczenia:

ćwiczenie indywidualne - dobór poszczególnych elementów segmentacji do odpowiedniego

kryterium segmentacji rynku .

praca w grupach – określanie elementów poziomów segmentacji, rynku nabywców oraz

charakterystyka: geograficzna, demograficzna, ekonomiczna, psychograficzna konsumentów firmy

wykreowanej przez grupę.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna

karty z ćwiczeniami do wypełnienia na lekcji

kartki z notatką z lekcji

karta pracy do wykonania w domu.

Typ lekcji: wprowadzająca nowy materiał (pierwsza jednostka lekcyjna)

Formy nauczania (organizacja procesu nauczania):

praca indywidualna

praca w grupie

Kontrola uczniów:

aktywność na lekcji,

prezentacja wyników pracy w grupie,

wykonanie ćwiczenia indywidualnego- prezentacja wyników.

Przebieg lekcji / fazy lekcji:

Lp FAZA LEKCJI

CZAS

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA

TRWANIA

I

1. Czynności

organizacyjne. ok. 2 min.

WSTĘP

Powitanie uczniów, sprawdzenie
listy obecności, wpisanie tematu
do dziennika.

2. Przypomnienie

wiadomości
z poprzedniej
lekcji
i nawiązanie do
tematu nowej
lekcji.

ok. 3 min.


Uczniowie odpowiadają
na pytania.

Zadanie pytań w celu
przypomnienia następujących
zagadnień:
- Co to jest potrzeba, pragnienie ?
- Jakie potrzeby uwzględnia
piramida potrzeb Maslowa?
- Dlaczego potrzeba, pragnienie
odgrywa istotną rolę
w marketingu?

3. Wprowadzenie

do nowego
tematu lekcji.

Ok. 2 min

Uczniowie odgadują temat
nowej lekcji.

Przedstawienie zagadki
dotyczącej tematu lekcji:
S_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ rynku.

Dotyczy podziału rynku zgodnie
z określoną charakterystyką
konsumenta,
bez ...