Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH AKCJI„SPRZĄTANIE ŚWIATA”
DATA: 29.09.2020 R.
MIEJSCE: PRZEDSZKOLE LINGWISTYCZNE W ŁODZI
PROWADZĄCA: PAULINA NIEMIERSKA
TEMAT: ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W RAMACH AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”.
CEL OGÓLNY:
- Zachęcenie dzieci do udziału w ogólnoświatowym Dniu Sprzątania Światai rozumienia znaczenia tej akcji dla życia na ziemi..
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
- próbuje wskazać ilustracje na, których ludzie szanują przyrodę, a na których ją niszczą,- czuje się odpowiedzialne za środowisko,- wie, że należy dbać o środowisko,- zna skutki pozostawiania śmieci na terenie przedszkola, w parku, - potrafi współdziałać w grupie podczas sprzątania terenu przedszkola (element przeprowadzony w sali przedszkolnej)
FORMA PRACY:
- grupowa,- indywidualna.
METODY PRACY:- słowna (pogadanka, wiersz, rozmowa przy obrazkach),- oglądowa (pokaz obrazków, sposobu sprzątania śmieci),- czynna (zadań stawianych do wykonania, sprzątanie sali przedszkolnej).
POMOCE DYDAKTYCZNE:- obrazki przedstawiające środowisko czyste oraz zanieczyszczone,- płyta CD z piosenką https://www.youtube.com/watch?v=tu279AIis8w ,- obręcze czerwone i zielone,- pudła imitujące pojemniki do segregowania śmieci,- woreczki na śmieci,- rękawiczki jednorazowe,- naklejki ekoludka,- praca plastyczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci. Witam wszystkie dzieci, które lubią chodzić do przedszkola, lubią owoce, lubią jeździć na rowerze, lubią jeść obiadek w przedszkolu itd. Za każdym razem dzieci machają.
2. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły na dywaniku.
Wprowadzenie do tematu, rozmowa z dziećmi na temat częstych spacerów do pobliskiego parku. Dzielenie się dzieci spostrzeżeniami, wrażeniami (brak koszy na śmieci, porozrzucane śmieci, butelki itp.)
3. Zapoznanie się dzieci z Ekoludkiem:
Ekoludek to przyjaciel przyrody, zaprzyjaźnia się z dziećmi, które tak jak on dbają o przyrodę. Ekoludek przedstawia się dzieciom wierszykiem:
Jestem małym EkoludkiemO przyrodę zawsze dbam.Chcę by na naszej pięknej ziemiPrzyjemnie żyło się nam.
4. Pani przedstawia dzieciom obrazki obrazujące środowisko czyste i zaśmiecone.
Dzieci rozmawiają na temat obrazków przedstawiających środowisko czyste i zaśmiecone. Porównują wygląd przyrody na obrazkach, wyciągają odpowiednie wnioski, po wspólnej pogadance same potrafią powiedzieć, czy trzeba sprzątać świat.
5. Zabawa dydaktyczna
Dzieci wkładają do zielonej obręczy obrazki, które przedstawiają piękną przyrodę, a do czerwonej obrazki ze środowiskiem zaniedbanym.
5. Zabawa ruchowa przy piosence Piosenka Ekoludków. Pani puszcza piosenkę z płyty. Dzieci przy pomocy pani naśladują ruchem, gestem treść piosenki.
Dzieci lubią drzewa, kwiatySą z naturą matką „na ty”A dorośli, każdy wie!Zachowują cechy złe:
Trują z lewa, trują z prawa,Ingerują wciąż w jej prawa:Psują nocą, niszczą w dzień –Hej człowieku zmień się zmień!
Z naturą „na ty” radośniej jest żyć Gdy wszystko wokoło rozkwita:I dziecko ...