Dodaj publikację
Autor
Paulina Niemierska
Data publikacji
2020-11-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

scenariusz zajęć został przeprowadzony w grupie 3-4 latków
 Pobierz (docx, 14,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

KARMNIK DLA PTAKÓW

Prowadząca: Paulina Niemierska

Miejsce: Przedszkole Lingwistyczne „Dobry Start” w Łodzi

Grupa: „Smerfy” 3-4 latki

Temat: Robimy domek dla ptaszków - zrobienie karmnika.

Cele ogólne:

- pogłębienie wiadomości na temat warunków życia ptaków podczas zimy

- zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w pracy zespołowej

- rozwijanie mowy i myślenia

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- podejmuje działania w zespole

- rozumie konieczność dokarmiania ptaków

- próbuje formułować odpowiedzi

- rozwiązuje zagadki słowne

- kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową

- prawidłowo reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe

Metody:

- słowne

- czynne

- zabawy

- burza mózgów

Formy pracy:- praca z całą grupą;- praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- piosenki do zajęć

- obręcze

- zagadki

- materiał na wykonanie karmnika

- młotek i gwoździe

- tamburyn

Przebieg zajęć:

Powitanie zabawą - piosenką „Wszyscy są ...”:Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do siebie śpiewając i improwizując ruchem piosenkę powitalną. Dzieci po wspólnym wykonaniu utworu siadają w kole na dywanie.2. Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek tematycznych:- Zgadnijcie dzieci, co to za pora, gdy lecą białe płatki.

Gdy pada i biało jest dookołai bałwana lepią dziatki? (zima)- Pukają do okienka i proszą o ziarenka.

O ziarenka, okruszyny, bo są głodne podczas zimy (ptaki)- Jaki to domek niepotrzebny latem.

Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate./karmnik/3. Jak możemy pomóc ptakom przetrwać zimę? - Burza pytańNauczyciel podaje dzieciom problem do rozwiązania. Kierując rozmową inspiruje je do zadawania logicznych pytań i poszukiwania rozwiązań.(Nauczyciel tak kieruje rozmową, by dzieci doszły do wniosku, iż rozwiązaniem podanego problemu będzie wykonanie karmnika dla ptaków)4. Zabawa ruchowa przy piosence Głodny wróbelek (Ćwir, ćwir, ćwir)5.Burza mózgów Z czego zrobimy karmnik i czym poczęstujemy ptaki?Nauczyciel zadaje dzieciom pytania na temat tego z czego zrobimy karmnik?. tak kieruje rozmową aby dzieci doszły do wniosku, że karmnik wykonany jest z drewna. Pokazuje gotowy karmnik również wykonany z drewna.

Zabawa ruchowa „Ptaszki w karmniku”:

Nauczyciel umieszcza na podłodze obręcze - karmniki. Dzieci przy dźwiękach tamburyna poruszają się po sali – są smutnymi, głodnymi ptaszkami. Gdy dźwięki tamburyna milkną- ptaszki z radością udają się do obręczy- karmników na posiłek.

7. „Domek dla ptaszków”:

Wykonanie z dziećmi karmnika dla ptaszków. Rozmowa poprzedzająca prace. Rozmowa na temat posługiwania się narzędziem pracy - młotkiem i gwoździami - uprzedzenie, że to nie jest zabawka i uprzedzenie o zwróceniu uwagi na bezpieczne posługiwanie się narzędziami. Złożenie karmnika i przybijanie gwoździ w miejsce do tego wyznaczone.

9. Zakończenie zajęcia (ewaluacja). Uporządkowanie sali po zajęciu. Ocena efektów pracy. Pamiątkowe zdjęcie z karmnikiem.