Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
CZĘŚC ORGANIZACYJNA: Prowadzący: Karina Nowak-Ostrowska
Przedmiot: „ Budownictwo ogólne”
Klasa: II T3
Liczba uczniów: 24
Czas trwania: 1x45 min.
Miejsce odbywania zajęć: Zespół Szkół wDobczycach.
Forma prowadzenia zajęć: Praca indywidualna, praca w grupach
CZĘŚC MERYTORYCZNA:
Temat jednostki metodycznej: „Ściany”.
Temat jednostki lekcyjnej: Ściany – definicja, funkcje, podział ze względu na przeznaczenie i rodzaj użytego materiału.
Ogólne cele dydaktyczno – wychowawcze:
Cel: - poznawczy - (co uczeń powinien wiedzieć)
- zapamiętał co to są ściany
- zapamiętał jakie są kryteria podziału ścian ze względu na przeznaczenie
- zapamiętał jakie rozróżniamy ściany ze względu na rodzaj użytego materiału
- kształcący – (co uczeń powinien umieć?)
- określa funkcje ścian
- samodzielnie dokonuje wyboru rodzaju ścian w zależności od przeznaczenia
- samodzielnie rozróżnia materiały budowlane do wykonywania ścian
- wychowawczy – w uczniu będzie rozwijana:
- umiejętność porządkowania wiadomości z wybranego materiału,
- współpraca w zespole,
- umiejętność komunikowania się
Cele operacyjne:
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
- zdefiniować ściany,
- określić funkcje ścian,
- dokonać podziału ścian ,
- wymienić materiały budowlane do wznoszenia ścian
CZĘŚĆ METODYCZNA:
Metody kształcenia: objaśnienie, pokaz, pogadanka, ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne: rzutnik, foliogramy, próbki materiałów stosowanych do wykonywania ścian, foldery,
czasopisma.
Przebieg lekcji.
Wprowadzenie. (2 min.)
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
I. Uświadamianie celów (3 min.)
1. Podanie tematu lekcji i zapisanie go w dzienniku
Temat: :” Ściany – definicja, funkcje, podział ze względu na przeznaczenie i rodzaj użytego
materiału.”
2. Zachęcenie: Aktywne uczestniczenie w lekcji będzie nagradzane +.
3. Przedstawienie korzyści: Uzyskanie trzech +++ daje ocenę bardzo dobrą.
II. Poznawanie faktów (10 min).
Podanie definicji ścian, funkcji oraz stosowanego materiału do ich budowy.
(załącznik nr 1).
Metody: omówienie
Środki: rzutnik, foliogramy, zdjęcia
III. Kształtowanie pojęć, poznawanie prawidłowości i systematyzowanie wiedzy (5 min)
Podanie podziału ścian wynikającego z charakteru ich pracy i usytuowania w budynku.
(załącznik nr 2)
Metody: pogadanka
Środki: rzutnik, foliogramy, zdjęcia
IV. Przechodzenie od teorii do praktyki. (10 min)
Omówienie materiałów stosowanych do wznoszenia ścian na podstawie próbek znajdujących się w pracowni.
Metody: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.
Środki: próbki materiałów budowlanych.
Przebieg: nauczyciel rozdaje uczniom kartki z nazwami materiałów i proponuje dopasować je do
znajdujących się na ławce próbek materiałów. (załącznik nr 3)
V. Utrwalanie wiadomości i umiejętności. (7 min)
1. Umiejętność określenia ścian w zależności od warunków pracy i usytuowania na rysunku budynku
mieszkalnego (rzut parteru).
Metody: ćwiczenie praktyczne
Środki: rzut parteru budynku mieszkalnego-załącznik nr.4
VI. Sprawdzanie osiągnięć. (5 min).
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania poprzedniego ćwiczenia.
Zadaje zadanie domowe: Narysować i zwymiarować cegłę budowlaną pełną.
VII. Kontrola i ocena. (3 min).
ZAŁĄCZNIK NR 1
ŚCIANY budynków są to ...