Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2021-01-14
Średnia ocena
5,00
Pobrań
83

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć rewalidacyjnych realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Temat lekcji: Pewnego dnia ...- ćwiczenia doskonalące umiejętność słuchania i koncentrację.
 Pobierz (doc, 25,0 KB)

Podgląd treści


Chciałabym podzielić się z państwem scenariuszem zajęć rewalidacyjnych realizowanych w klasie IV – VIII (klasa łączona) Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym
«Centrum Edukacji i Rozwoju» im. św. Jana Pawła II w Opocznie

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych realizowanych
w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona)

Temat lekcji: Pewnego dnia ...- ćwiczenia doskonalące umiejętność słuchania i koncentrację.

Cel lekcji:
- doskonalenie umiejętności słuchania, zapamiętywania i koncentracji,
- doskonalenie umiejętności budowania opowieści,
- rozwijanie wyobraźni.

Metody:
- Krąg. Metoda ta ułatwia nawiązywanie kontaktu wzrokowego pomiędzy wszystkimi uczestnikami zajęć; ułatwia dzieciom słuchanie tego, co mają do powiedzenia inni; daje poczucie wspólnoty; sprzyja zaangażowaniu się
w realizowane zajęcia.

- Układanie kolejnych zdań do rozpoczętej opowieści. Metoda ta ułatwia samodzielną wypowiedź ucznia.

Formy pracy:
- praca w grupie,
– praca samodzielna.

Materiały, środki dydaktyczne:
- pacynka,
- przybory do pisania,
- zeszyt w kratkę.
Przebieg zajęć:

Część I- opracowanie kontraktu- ok.10 min.

Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel wyjaśnia, czym jest kontrakt i dlaczego warto go zawrzeć.

Kontrakt- jest to zbiór zasad, na które umawia się grupa i do których można się odwołać w czasie trwania zajęć. Określa on warunki, które są ważne dla uczestników zajęć. Wprowadza porządek na zajęciach. Ułatwia ich zrealizowanie.

Następnie nauczyciel ustala z dziećmi zasady ważne dla nich na zajęciach. Uczniowie kolejno zgłaszają swoje propozycje. Nauczyciel zapisuje wszystkie proponowane zasady, a następnie pyta dzieci, czy każdy się na nie zgadza. Jeżeli są jakieś wątpliwości, omawia je z grupą. Zaznacza też, że kontrakt będzie otwarty – tzn. że pozostawia się wolne miejsce na dopisanie zasady, która może okazać się ważna już w trakcie trwania zajęć.

Przykładowe zasady, które mogą pojawić się w kontrakcie:

nie przerywamy sobie nawzajem,
kiedy jedna osoba mówi, pozostałe słuchają,
nie oceniamy i nie krytykujemy wypowiedzi innych osób,
jesteśmy aktywni i zaangażowani.

Część II „Pewnego dnia … „- układanie opowiadania– czas ok. 15 min.

Uczniowie nadal siedzą w kręgu. Nauczyciel trzyma w ręku pacynkę. Wyjaśnia dzieciom, że celem ćwiczenia jest budowanie wspólnej opowieści poprzez dokładanie przez każdą następną osobę kolejnego zdania. Zwraca również uwagę na to, że ćwiczenie to wymaga od nich koncentracji, zapamiętywania i wzajemnego słuchania, żeby wiedzieli na jakim etapie jest powstająca historia. Informuje, że od tej pory nikt nie może się odzywać, oprócz osoby, która trzyma
w ręku pacynkę. Następnie zaczyna całą opowieść słowami:

„Pewnego dnia kiedy wracałam do domu spotkała mnie niezwykła przygoda.”

Po tych słowach przekazuje pacynkę kolejnej osobie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następna osoba musi powtórzyć wszystkie powiedziane wcześniej zdania i wymyśla ...