Dodaj publikację
Autor
Michalina Pawlikowska
Data publikacji
2021-01-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia z kodowania w przedszkolu. Zakres edukacja matematyczna, plastyczna.
 Pobierz (docx, 26,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat zajęcia: Artyści i ich dzieła – kodowanie na macie wieloformatowej.

Treści programowe: IV 4, IV 9, IV8, III 9

Cele operacyjne/umiejętności dzieci ( z dwupoziomowością), dziecko:

rozwija kreatywność poprzez zastosowanie nowej techniki plastycznej – kodowanie,

układa kartoniki na macie zgodnie z kodem cyfrowym lub osią współrzędnych,

rozwija umiejętność współdziałania w małym zespole lub parze,

reaguje na polecenia słowne nauczyciela,

odczytuje kod cyfrowy (1-6), koloruje pole zgodnie z kodem – karta pracy/praca plastyczna(5latki),

odczytuje kod cyfrowy (1-10), koloruje pole zgodnie z kodem – karta pracy/praca plastyczna (6latki)

odczytuje kod z osi współrzędnych, koloruje pole zgodnie z kodem– karta pracy/praca plastyczna (zdolne 6latki).

Metody: słuchowa, wzrokowa, oglądowa, czynna – zadania stawiane do wykonania; metody aktywizujące: kodowanie na macie, pedagogika zabawy, praca w małych zespołach.

Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa (praca w małych grupach), indywidualna (karta pracy).

Pomoce: mata do kodowania, maty do pracy w grupach, obrazy, kolorowe kartoniki, karty pracy, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

LP

KRÓTKI OPIS ZADANIA/ZABAWY

AKTYWNOŚĆ NAUCZYCIELA

AKTYWNOŚĆ DZIECKA Z PODZIAŁEM NA POZIOMY

MATERIAŁY I POMOCE, KARTY PRACY

1.

„Dzieła sztuki” - rozmowa wprowadzająca na temat zajęć. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Czym są dzieła sztuki i kto je tworzy?”, budowanie dłuższych wypowiedzi.

Pokazuje ilustracje, zadaje pytania pomocnicze.

Poszukują odpowiedzi na pytanie „Czym są dzieła sztuki?” „Kim jest artysta?”

Ilustracje przedstawiające zawód malarza i rzeźbiarza.

3.

„Kodowanie na macie” – zabawa wprowadzająca do techniki kodowania. Wspólne odkodowanie obrazu na macie (bałwan), ćwiczenie percepcji wzrokowej.

Wyjaśnia zasady zabawy, nadzoruje przebieg zabawy.

Odnajdują pola na macie, układają kartoniki zgodnie z kodem cyfrowym.

Mata do kodowania, kolorowe kartoniki, kod cyfrowy.

4.

„Zaszyfrowana gimnastyka” – zabawa ruchowa za pomocą symboli graficznych, doskonalenie reakcji na sygnał (symbol).

Wskazuje symbole graficzne.

Opisują obrazki, wykonują zadanie ruchowe.

Grafiki z ćwiczeniami ruchowymi.

5.

„Zakodowane dzieła sztuki” praca w zespołach na planszach wielkoformatowych (zał. 3). Odkodowanie symboli (ryba, tulipan, żaglówka, pszczoła, motyl, jabłko – zał. 1). Dopasowywanie do obrazów, z których pochodzą (zał. 2). Prezentacja odkodowanych symboli przez poszczególne grupy.

Wyjaśnia zasady zabawy, nadzoruje przebieg zabawy.

Odnajdują pola na macie, układają kartoniki zgodnie z kodem cyfrowym, przyklejają, współpracują w zespole, prezentują symbol na forum grupy.

Mata dla każdej grupy, kolorowe kartoniki, klej.

6.

Karta pracy

Rozdaje karty pracy, wyjaśnia zadanie.

5latki:

Karta 2, 3, 5: odkodowanie obrazu zakodowanego za pomocą kodu cyfrowego w przedziale 1-6, lub kodu obrazkowego kolorowanie pól.

6latki i zdolne 5latki:

Karta 1: odkodowanie obrazu zakodowanego za pomocą kodu cyfrowego w przedziale 1-10, kolorowanie ...