Dodaj publikację
Autor
Joanna Barwińska
Data publikacji
2021-02-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z muzyki dla klasy 6 szkoły podstawowej
 Pobierz (docx, 30,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJEĆ MUZYKI DLA KLASY 6

TEMAT: Rondo muzyczne.

Cele ogólne:

Zapoznanie uczniów z formą ronda na podstawie prezentowanych przykładów muzycznych i pomysłów uczniów.

Wskazanie wybitnych kompozytorów tworzących takie formy.

Rozwijanie zdolności improwizowania i percepcji muzyki.

Cele szczegółowe:

Uczeń :

Zna podstawowe określenia związane z budową utworów muzycznych: forma, zdanie muzyczne, okres muzyczny, triada.

Wyjaśnia, na czym polega forma muzyczna – rondo.

Wskazuje i nazywa poszczególne części ronda.

Buduje za pomocą ilustracji, przykładów rytmicznych i wyliczanek formę ronda.

Określa schemat budowy ronda na podstawie przykładów muzycznych.

Metody pracy:

Podająca: pogadanka

Eksponująca: pokaz

Praktyczna: analityczne słuchanie muzyki, praca z tekstem

Analityczno - percepcyjna

Problemowo - odtwórcza

Formy pracy:

Indywidualna i grupowa

Materiały i pomoce dydaktyczne:

Prezentacja multimedialna: krzyżówka, ćwiczenia.

Nagrania utworów muzycznych (linki)

Przykłady wyliczanek.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

WPROWADZENIE:

Nauczyciel sprawdza listę oraz pracę domową.

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę dotyczącą wiadomości zdobytych na ostatnich lekcjach.

Nauczyciel przedstawia cel lekcji i temat, który uczniowie zapisują w zeszycie.

Inaczej budowa utworu muzycznego

Przeciwieństwo pytania

Posiada dwuczęściową formę AB

System trzech akordów służących do akompaniamentu.

Tworzą go dwa zadania muzyczne

F

O

R

M

A

O

D

P

O

W

I

E

D

Ź

P

I

O

S

E

N

K

A

T

R

I

A

D

A

O

K

R

E

S

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

Budowa ronda.

Nauczyciel wyjaśnia pojęcie ronda oraz jego budowy na podstawie ronda drogowego. Kieruje pytania do uczniów: Co to jest rondo, z czym się kojarzy?

Nauczyciel przedstawiając budowę ronda według wzoru A B A C A D A

A - temat ( refren )

B,C,D - kuplety, epizody

Uczniowie indywidualnie układają schemat przy użyciu znaków graficznych: *, #, +,=

Budowa ronda z wykorzystaniem popularnych wyliczanek.

Uczniowie budują w grupach lub indywidualnie epizody wykorzystując popularne powiedzenia, wyliczanki. Do wykonania zadania mogą posłużyć się stroną Internetową, lub przygotowanymi przez nauczyciela wyliczankami:

„Siała baba mak, nie wiedziała jak, dziadek wiedział nie powiedział, a to było tak”

„Wpadła gruszka do fartuszka, a za gruszką dwa jabłuszka, a śliweczka wpaść nie chciała, bo śliweczka niedojrzała.”

„Na stoliku w pokoiku stało mleczko i jajeczko. Przyszedł kotem wypił mleczko, a ogonkiem stłukł jajeczko.”„Idzie rak nieborak, raz do przodu a raz wspak. Idzie rak nieborak, jak uszczypnie, będzie znak!”

(https://czasdzieci.pl/czytanki/dz,14-rymowanki_wyliczanki_dzieci,s,czytanki,zacz,0.html)

Uczniowie wraz z nauczycielem próbują wspólnie wykonać formę ronda.

Budowa ronda rytmicznego.

Nauczyciel podaje schemat rytmiczny ronda (temat- refren) uczniowie indywidualnie próbują przedstawić własne przykłady kupletów/epizodów. (mogą wykorzystać dowolne instrumenty przedmioty)

Analiza percepcyjna formy ronda na ...