Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYKI W KLASIE 5
TEMAT: Folklor – polska muzyka ludowa.
Cele ogólne:
Zapoznanie z polską kulturą ludową
Zwrócenie uwagi na wpływ dziedzictwa kultury muzycznej na kulturę – muzykę narodową
Cele szczegółowe:
Wymienia składniki należące do folkloru
Wskazuje i nazywa najważniejsze regiony folklorystyczne
Śpiewa poprawnie piosenkę z akompaniamentem
Wyjaśnia znaczenie słowa: folklor, gwara, kapela, etnograf, region
Wyjaśnia, jakie znaczenie dla kultury polskiej miała działalność artystyczna O. Kolberga.
Wymienia popularne instrumenty charakterystyczne dla kapeli ludowej
Materiały i pomoce dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna na temat folkloru
Nagrania utworów muzycznych
Notatki dla uczniów do wykorzystania na lekcji
Instrumenty: pianino
Pomoce dydaktyczne
Metody pracy:
Podająca: pogadanka
Eksponująca: pokaz
Praktyczna: analityczne słuchanie muzyki, praca z tekstem, śpiew
Analityczno - percepcyjna
Problemowo - odtwórcza
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
WPROWADZENIE
Uczniowie słuchają fragmentu utworu muzyki ludowej i na jego podstawie próbują ustalić zakres tematyczny lekcji.
(Nauczyciel kieruje rozmową zadając pytania)
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Kultura ludowa w Polsce i jej rola w obecnym świecie.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie folkloru, omawia z uczniami najważniejsze jego cechy i znaczenie dla rozwoju kultury narodowej.
Uczniowie pod kontrolą nauczyciela zaznaczają na mapie regiony folklorystyczne na mapie Polski i wyjaśniają jego pojęcie – praca w parach. (załącznik nr 1)
Nauczyciel omawia postać Oskara Kolberga – etnografa polskiego.
Uczniowie ustalają cechy polskiej muzyki ludowej, charakteryzują zespół ludowy na podstawie materiału filmowego.
Uczniowie wyodrębniają instrumenty - podział według ról w zespole.
Nauka piosenki „Wiązanka pieśni ludowych”. (załącznik nr 2)
Prezentacja piosenki przez nauczyciela
Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki.
Nauka melodii piosenki, fragmentami, metodą ze słuchu.
Zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem
Utrwalenie najważniejszych pojęć związanych z folklorem (załącznik nr 3)
Uczniowie dopasowują definicje związane z kulturą ludową do haseł – praca w parach.
ZAKOŃCZENIE
Uzupełnienie notatki do tematu lekcji.
Praca domowa dla chętnych – opis wybranych pięciu obrzędów ludowych.
Załącznik nr 1
ŚLĄSKIŚLĄSKIKRAKOWSKIKRAKOWSKIKASZUBSKIKASZUBSKI
ŚLĄSKI
ŚLĄSKI
KRAKOWSKI
KRAKOWSKI
KASZUBSKI
KASZUBSKI
ŁOWICKIŁOWICKIKURPIOWSKIKURPIOWSKIKUJAWSKIKUJAWSKI
ŁOWICKI
ŁOWICKI
KURPIOWSKI
KURPIOWSKI
KUJAWSKI
KUJAWSKI
PODHALAŃSKIPODHALAŃSKI
PODHALAŃSKI
PODHALAŃSKI
Załącznik nr 2
„Wiązanka pieśni ludowych”
Głęboka studzienka, głęboko kopana,
A przy niej Kasieńka, jakby malowana.
Zasiali górale owies, owies, od końca do końca, tak jest, tak jest!
Zasiali górale żytko, żytko, od końca do końca wszystko, wszystko!
Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka
Spozira przebira i nosa zadzira
Uciekła mi przepióreczka w proso a ja za nią nieboraczek, boso
Trzeba mi się pani matki spytać, co pozwoli przepióreczkę schwytać
Gdzieżeś ty bywał, czarny baranie, czarny baranie?
We młynie, we młynie, mościwy panie. X2
Załącznik nr 3
Folklor – ludowa twórczość artystyczna:
Etnograf – badacz folkloru ...