Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Wiejak
Data publikacji
2021-02-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony dla dzieci 5 - letnich
 Pobierz (docx, 12,3 KB)

Podgląd treści

Jesienne zagadki – scenariusz dla 5- latków

Cele ogólne:

-rozwijanie umiejętności liczenia

-rozwijanie umiejętności rozwiazywania zagadek wzrokowych, słuchowych i słownych

Cele operacyjne:

Dziecko:

-liczy w zakresie sześciu

-rozwiązuje zagadki

Środki dydaktyczne:

Obrazki parasoli w kropki w różnych kolorach, różnej wielkości, tamburyn, kolorowe sznurki, sylwety chmur przypominjące różne przedmioty, teksty zagadek

Przebieg zajęć:

1 Zabawa „Tworzymy jesienna muzykę”

Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Proponuje stworzenie jesiennej muzyki z wykorzystaniem woreczków foliowych, celofanu, plastikowych butelek, gazet, pudełek wypełnionych ryżem, małych łyżeczek. Dzieci tworzą muzykę w małych zespołach. Przedstawiają swoje kompozycje.

2 Zabawa „Rzędy”

Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukanym na tamburynie. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i ustawiają w sześcioosobowych rzędach, Nauczyciel pyta dzieci z jednego rzędu: -Kto ustawił się jako pierwszy, drugi…szósty? Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

3 Zabawa dydaktyczna „Który z kolei?

Nauczyciel umieszcza na tablicy sześć sylwet parasoli różniących się kolorem. Dzieci określają w jakim kolorze jest pierwszy, drugi…szósty parasol. Potem odpowiadają na pytania nauczyciela:

- który z kolei parasol jest niebieski (czwarty),

-który z kolei parasol jest różowy (pierwszy),

- który z kolei parasol jest niebieski (drugi)

- który z kolei parasol jest żółty (trzeci)

- który z kolei parasol jest biały (szósty)

- który z kolei parasol jest zielony (piąty)

Dzieci dostają obrazki z parasolami w kolorowe, duże kropki (w sześciu wersjach kolorystycznych). Każde dziecko jeden obrazek. Nauczyciel umieszcza na tablicy sześć sylwet takich samych parasoli jakie dzieci mają na kartonikach.

Dzieci podskakując poruszają się po sali przy dźwiękach tamburyna. Podczas przerwy w grze zatrzymują się dobierają w sześcioosobowe grupy i ustawiają w szeregu tak, jak ułożone są sylwety parasoli na tablicy.

4 Zabawa „Co przypominają chmury?”

Nauczyciel umieszcza na tablicy sześć sylwet chmur, które swoim kształtem przypominają różne przedmioty, zwierzęta, rośliny (np. drzewo, kwiat, gruszka, samolot). Dzieci liczą chmury i określają co przypomina pierwsza, druga… szósta chmura.

5 Zabawa „Poruszam się jak…”

Dzieci poruszają się wg słów rymowanki.

Pierwszy idzie słoń

Drugi biegnie koń

Trzecia pędzi żmija

Czwarta małpa, co ogonkiem wywija

Piąty kroczy lew

Rycząc, że aż nam krzepnie krew

Szósty idzie hipopotam

Głośno człapie chlapiąc błotem.

6 Zabawa orientacyjno-porządkowa „Tworzymy parasole”

Nauczyciel rozkłada parasole na podłodze kolorowe sznurki. Dzieci poruszają się po Sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze dobierają się czwórkami i współpracując ze sobą układają na podłodze kształt parasola z wybranego sznurka.

7 Układanie sylwet parasoli wyciętych z kolorowego kartonu w kolejności od największej do najmniejszej i odwrotnie.

8 Podawanie prawidłowego brzmienia ...