Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji chemii
Temat: Badanie pH różnych substancji. Utrwalenie wiadomości o pH roztworów.
Cele lekcji:
Cel ogólny:
- Uczeń wyjaśnia jaka jest zależność pomiędzy wartością pH a odczynem roztworu,
- Uczeń określa odczyn dowolnego roztworu.
Cele operacyjne:
a) wiadomości
Uczeń:
- wymienia rodzaje odczynu roztworu i przyczyny odczynu kwasowego, zasadowego i obojętnego,
- wymienia wskaźniki i wskazuje na ich zastosowania,
- opisuje skalę pH.
b) umiejętności
Uczeń:
- rozróżnia kwasy i zasady za pomocą wskaźników,
- posługuje się wskaźnikami i za ich pomocą określa odczyn roztworu,
- odczytuje wartość pH na skali,
- wykonuje doświadczenie, które pozwoli zbadać pH produktów występujących w życiu codziennym( żywność, środki czystości itp.)
Kompetencje przedmiotowe
- uczeń określa właściwości różnorodnych substancji,
- uczeń przeprowadza proste doświadczenia chemiczne,
- uczeń bezpiecznie posługuje się prostym sprzętem laboratoryjnym i substancjami oraz wyrobami o poznanym składzie chemicznym.
Środki dydaktyczne :
Skala pH, papierki uniwersalne, próbki substancji do badania pH
( sok z kiszonej kapusty, sok z cytryny, pomarańcza, ocet, Coca-Cola, woda sodowa, mleko, woda
destylowana, proszek do prania, roztwór mydła, mydło w płynie ), plansza przedstawiająca skalę pH
Formy pracy – grupowa i indywidualna
Metody – doświadczenia uczniowskie, pogadanka
Przebieg lekcji:
Część nawiązująca
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących odczynu roztworu i pH.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania i polecenia dotyczące odczynu roztworów.
Jaki może być odczyn roztworów?
Od czego zależy odczyn roztworów?
Jakie znacie wskaźniki odczynu roztworów?
Jakie wartości przyjmuje skala pH?
Jakie wartości pH przyjmuje roztwór o odczynie kwasowym, obojętnym i zasadowym?
Jaką barwę przyjmuje papierek uniwersalny w roztworze o odczynie kwasowym, obojętnym i zasadowym? (Dla przypomnienia można jeszcze raz sprawdzić barwę papierka w roztworze kwasu, wodzie i zasady.)
Część właściwa
Uczniowie wykonują doświadczenie pozwalające określić odczyn wybranych produktów spotykanych w życiu codziennym. Do wykonania doświadczenia potrzebne są:
Szkło laboratoryjne ( najlepiej szalki Petriego, szkiełka zegarkowe, probówki)
Sok z cytryny, pomarańczy, mleko, sok z kiszonej kapusty lub woda z kiszonych ogórków, roztwór sody oczyszczonej, coca- cola, ocet, roztwór mydła i proszku do prania.
Papierki wskaźnikowe i skala pH.
Sposób wykonania:
Umieść wymienione substancje w probówkach lub innym szkle laboratoryjnym, a następnie sprawdź odczyn za pomocą uniwersalnego papierka wskaźnikowego. Porównaj barwę papierka ze skalą pH. Obserwacje i wyniki zapisz w tabeli.
Uczniów można podzielić na dwie grupy; każda bada pH innych substancji. Po zakończeniu doświadczenia wspólnie zapisują wyniki.
Badana substancja
Barwa papierka
pH
Odczyn
Sok z cytryny
Sok z pomarańczy
Sok z kiszonej kapusty
Mleko
Coca – cola
Ocet
Roztwór sody oczyszczonej
Roztwór mydła
Roztwór proszku do prania
Spośród badanych produktów najbardziej kwasowy odczyn ma ……………………………………, a najbardziej zasadowy ...