Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie czterolatków „Koszyczek wielkanocny”
Cele:- kultywowanie tradycji wielkanocnej- wzbogacanie wiedzy na temat Świąt Wielkanocnych- wdrażanie i zachęcanie do wypowiadania swoich pomysłów- motywowanie do wypowiadania się na tle grupy- rozbudzanie ciekawości i wyobraźni za pomocą ukrytych obrazków
- kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Metody:Podająca – pogadanka, rozmowaEksponujące – impresyjne, ekspresyjne – przygotowanie koszyka wielkanocnego
Środki dydaktyczne:- obrazek w dużym formacie koszyka wielkanocnego- taki sam obrazek koszyka , pocięty w puzzle- koperta na puzzle dla każdego dziecka- produkty spożywcze przyniesione z domu do koszyka wielkanocnego
Formy:- indywidualna- grupowa
Przebieg zajęć.Czterolatki , wcześniejszego dnia miały za zadanie zapytać swoich rodziców co znajduje się w ich domowym koszyczku wielkanocnym i przynieść jeden produktdo wspólnego, grupowego koszyka wielkanocnego.1. Powitanka na dzień dobry.
Podaj mi rękę, podaj mi drugą, W kółku obróćmy się. Skoczmy wysoko, klaśnijmy w dłonie, tak przywitajmy się.
2. „Wielkanocny Koszyk”- obrazek, puzzle.
Nauczyciel przypina na tablicy magnetycznej duży obrazek „Koszyczka wielkanocnego” z brakującymi elementami- (puzzle).Dzieci dostają kopertę. Nauczyciel prosi dzieci aby otworzyły koperty, w każdej znajdują się puzzle. Każde dziecko podchodzi do tablicy, przypina swoje puzzle w odpowiednim miejscu. Należy tak poskładać puzzle, aby powstał jednolity obrazek. Gdy obrazek jest już gotowy , wszyscy sprawdzają, czy dobrze ułożyli swoje puzzle.
Nauczyciel zadaje przykładowe pytania:- Z jakimi świętami związany jest ten obrazek?- Co przedstawia obrazek?
- Co się w nim znajduje?- Czy w waszym koszyku też są te same produkty?- To jak wygląda wasz koszyczek?
- Gdzie zanosi się koszyk do poświęcenia?- Czy jaja są białe w koszyku, czy mogą być kolorowe?
3. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Kura i kurczęta”
Nauczyciel przyjmuje rolę mamy-kury. Dzieci –kurczęta, biegają swobodnie.Na hasło: Kurczęta do mamy- przybiegają do nauczyciela i stoją w gromadce.
4. Czterolatki robią koszyk wielkanocny.Przy pomocy nauczyciela dzieci układają w koszyku produkty, które przynieśli z domu: sól, jaja ugotowane na twardo, pisanki, kraszanki, chrzan, baranek z cukru, chleb, kawałek kiełbaski, babeczki, masło, pomarańcze. Po wykonaniu i udekorowaniu koszyka zielonymi gałązkami bursztynu i serwetą, koszyk wędruje na wcześniej przygotowane i widoczne miejsce, tak by wszyscy mogli go oglądać. Obok koszyka stoi zajączek, który na zakończenie zajęć mówi do dzieci.
5. Dzieci mogą posłuchać piosenki https://www.youtube.com/watch?v=K2ltR0s8eqw
6.Zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę” Już dużo wiecie na temat wielkanocnych zwyczajów więc teraz się pobawimy.Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to baranki na ręku zawiązaną białą kokardę, druga grupa to kurczaczki i kokardki są w kolorze żółtym.Gdy nauczyciel gra na ...