Dodaj publikację
Autor
Jooanna Korytyńska
Data publikacji
2021-03-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
66

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji " Dom i pomieszczenia mieszkalne" dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym, Szkoła Podstawowa kl. III - VI
 Pobierz (docx, 24,5 KB)

Podgląd treści

 Joanna Korytyńska 10.01.2019

Scenariusz lekcji z funkcjonowania osobistego i społecznego

w klasach III – VI Szkoły Podstawowej

Temat lekcji: Dom i pomieszczenia mieszkalne

Czas trwania: 135 minut (3 godziny lekcyjne)

Cele lekcji:

Ogólne:

Zapoznanie z pomieszczeniami, które znajdują się w każdym domu

Zapoznanie z przedmiotami i urządzeniami, które znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach

Zapoznanie z literą „D” i napisem „DOM”

Szczegółowe: uczeń

wie co to jest dom i co się w nim znajduje

nazywa przedmioty oraz urządzenia znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych

stara się pisać literę „D” wg wzoru i bez wzoru

stara się odróżniać literę „D” spośród innych liter i ją odczytywać

stara się odróżniać słowo DOM spośród innych słów i je odczytywać

Metody pracy:

Słowne: rozmowa kierowana

Oglądowe: pokaz i obserwacja

Zadania stawiane do wykonania, zabawa, zajęcia plastyczne

Formy pracy: indywidualna, w parach

Pomoce dydaktyczne: lista obecności, plansza z nazwami dni tygodnia i miesięcy, pogodowa plansza magnetyczna, kartoniki magnetyczne z nazwami miesięcy, obrazki prezentujące pogodę i krajobrazy z różnych pór roku, płatki śniegu z napisem ZIMA, puzzle (pocięty obrazek domu), klej, kolorowe kartki, napis DOM, szary papier, plastelina, gumki do mazania, druty florystyczne, karty pracy z literą “D” i słowem “DOM”, zagadki dot. przedmiotów, urządzeń znajdujących się w domu, plansze z pomieszczeniami mieszkalnymi, akcesoria i przedmioty domowe (łyżka, kubek, pilot do telewizora, poduszka, suszarka do włosów, szczoteczka do zębów, chochelka, wazonik, meble zabawkowe itp)., nakrętki, kartki z napisem DOM, D;

PRZEBIEG ZAJĘĆ.I Zajęcia wstępne (ok. 30 min)1.Powitanie – uczniowie stoją na środku sali i witają się:

kłaniając się przed sobą

poprzez podanie sobie prawej ręki

poprzez podanie sobie lewej ręki

poprzez „przebicie sobie piątki”

poprzez „przebicie sobie dziesiątki”

łokciami

kolanami

plecami

Następnie uczniowie wracają na miejsca, nauczyciel stojąc na środku sali prosi kolejno dwie osoby, aby wyszły na środek i powitały się według instrukcji:

ukłońcie się przed sobą i powitajcie wymieniając swoje imiona np. słowami „Cześć Karolina”

podajcie sobie prawą rękę i powitajcie się mówiąc „Dzień dobry”

przywitajcie się „na niedźwiedzia” mówiąc imię osoby, z którą się witacie;

Sprawdzenie obecności – nauczyciel prosi jednego z uczniów, aby policzył wszystkich obecnych, ustalenie, czy kogoś brakuje; uczniowie podchodzą kolejno do tzw. listy obecności i wskazują swoje imię i nazwisko;

Ćwiczenia kalendarzowe:

ustalenie aktualnej daty:

- ustalenie dnia tygodnia – uczniowie (np. tylko dziewczęta) wymieniają dni tygodnia i z pomocą nauczyciela ustalają aktualny dzień, a także wcześniejszy i następny (za pomocą planszy demonstracyjnej)

- ustalenie miesiąca – uczniowie (np. tylko chłopcy) wymieniają ...