Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie pięciolatków
„Na wiosennej łące- pracowite owady”.
Cele ogólne: stworzenie okazji do nawiązywania bliskości i serdecznych kontaktów podczas zabawy; budzenie zainteresowania życiem małych zwierząt – owadów – kształtowanie przyjaznego odnoszenia się do zwierząt; wyzwalanie ekspresji i rozwijanie sprawności ruchowej przez zabawy i ćwiczenia organizowane oraz podejmowane spontanicznie przez dzieci.
Cele operacyjne: dziecko wie, na czym polega praca pszczół i dlaczego są pożyteczne, zna zwyczaje pszczół, klasyfikuje przedmioty według wielkości, przelicza w zakresie 9, podaje prawidłowe rozwiązania zagadek słownych, współpracuje w grupie, zna zwyczaje mrówek,
wie, jak wygląda mrowisko i dlaczego nie należy go niszczyć, naśladuje ruchy nauczyciela,
potrafi dochodzić do kompromisu podczas zabaw grupowych, układa rymy do wybranych obrazków, wspólnie tworzy pracę plastyczną , aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych uważnie słucha utworu i udziela odpowiedzi na pytania, aktywnie słucha i rozumie instrukcję, aktywnie uczestniczy w pracy przy stoliku, sprząta miejsce pracy po zakończeniu zadania.
Formy pracy: grupowa, indywidualna .
Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza H. Zielińskiej „ Pszczoły”, sylwety pszczół do wiersza, obrazki przedstawiające pszczoły przy pracy, sylwety uli różnej wielkości, płyta Cd z odgłosami pszczół, tekst zagadki, tekst wiersza E. Szelburg- Zarembiny „ Mrówki”, obrazek przedstawiający mrowisko, kolorowe szarfy, papier , pastele olejne, papier szary, gazety, nożyczki, klej, magnetofon, płyta cd z muzyką do wykonania pracy plastycznej, obręcze hula- hop.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka powitalna (na melodie Furmana)
Dzisiaj pięknie Was witamy
Na zajęcia zapraszamy
Bedzie miło i wesoło
Już robimy piękne koło
Hej wio, wista wio.
2. Pracowite owady- rozmowa na temat życia pszczół i mrówek. Słuchanie wiersza H. Zielińskiej „ Pszczoły” zilustrowanego sylwetami pszczół.
Rozmowa na temat wiersza: Na czym polega praca pszczół? Dlaczego są pracowite i pożyteczne? Przybliżenie zwyczajów pszczół. Oglądanie obrazków przedstawiających pszczoły przy pracy.
3. Zabawa Domki pszczół – układanie sylwet uli od najmniejszej do największej.
4. Zabawa orientacyjno - porządkowa „ Ule i pszczoły”- dzieci- pszczoły biegają po sali, cicho bzycząc, przy dźwiękach nagrania odgłosu pszczół. Podczas przerwy w muzyce dzieci siadają pod sylwetami uli umieszczonymi w różnych miejscach sali w taki sposób, aby liczba pszczół zgadzała się z liczbą krążków na ulu. Podczas powtórzeń zabawy nauczyciel za każdym razem zmienia kartoniki z krążkami na poszczególnych ulach.
4. Rozwiązanie zagadki.
Pracowitsze są od ludzi.
Gdy je słonko rano zbudzi,
maszerują jak żołnierze,
każda coś do pyszczka bierze –
igły sosen lub źdźbła słomy.
Co to? Zgadniesz, tylko pomyśl!
(mrówki)
5.Słuchanie wiersza E. Szelburg-Zarembiny „ Mrówki” - zapoznanie z pracą mrówek, przybliżenie ich zwyczajów; podkreślenie pracowitości i pożyteczności ...