Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć otwartych
Data: 14.05.2019 r.
Miejsce: Klasa III ZSZ – kucharz
Ilość godzin lekcyjnych: 4
Prowadzenie: Marta Stefańska
Dział programowy: Technologia sporządzania oraz ekspedycja zakąsek zimnych i gorących
Blok tematyczny: Zasady sporządzania i klarowanie galaret. Surowce do sporządzania galaret. Zastosowanie galaret do sporządzenia przekąsek zimnych w galarecie (mięso w galarecie, drób w galarecie, ryba w galarecie). Warunki sanitarno-higieniczne obowiązujące podczas produkcji, ekspedycji i przechowywania przekąsek.
Cele główne:
- Zapoznanie z zasadami sporządzania galaret,
- Wyrobienie umiejętności przyrządzania galarety z ryb
Cele szczegółowe
Po zakończonych zajęciach uczeń powinien umieć:
-dobrać surowce do sporządzania galaret
- znać zastosowanie galaret
-przygotować stanowisko pracy
-dobrać odpowiednie narzędzia
-czytać recepturę ze zrozumieniem
-sporządzić zakąskę rybną zgodnie z recepturą
-właściwie zorganizować pracę przy produkcji galarety
-zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
-zastosować zasadę oszczędnego gospodarowania surowcami
-podejmowanie działań korygujących zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej GHP
i HACCP
- znać zasady sporządzania i klarowania galaret
-wykonać prace porządkowe
Metody:
-grupowa
-indywidualna
Formy:
- słowne: objaśnienie, instruktaż słowny
- oglądowe: pokaz, prezentacja
- praktyczne: praktycznego działania, czynności porządkowych
Środki dydaktyczne:
- surowce niezbędne do sporządzenia potrawy, sprzęt kuchenny, przepisy kulinarne, urządzenia gospodarstwa domowego, strój ochronny ( czepek, fartuch biały, zapaska), zastawa stołowa
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze
- powitanie z uczniami
- sprawdzenie listy obecności
- sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć (strój ochronny, surowce)
2. Instruktaż wstępny:
- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o zakąskach
- podanie tematu i celu zajęć – wyjaśnienie teoretyczne i krótka notatka w zeszytach o tym, jak sporządzać galarety
- omówienie sposobu wykonywania czynności praktycznych związanych z tematem zajęć
- zapoznanie z receptura gastronomiczną galarety z ryb
- przypomnienie zasad BHP na każdym etapie procesu produkcyjnego
- przydzielenie zadań poszczególnym osobom
3. Praca w grupie:
-zaplanowanie czynności związanych z wykonaniem zadania
-organizacja stanowiska pracy – zgromadzenie i rozmieszczenie na stanowisku pracy
surowców, narzędzi i urządzeń zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
-wykonanie pracy zgodnie z recepturą
4. Instruktaż bieżący:
- podczas wykonywania przez uczniów ćwiczenia, prowadzący zajęcia koryguje zauważone błędy, służy radą, zachęca lub udziela pomocy jednakże zostawia młodzieży swobodę, dba, aby pracowali samodzielnie. Młodzież ma stale prawo do zadawania pytań dotyczących niezrozumiałych części poleceń zawartych w recepturach, i sposobach wykonania.
5. Instruktaż końcowy:
- prezentacja wykonanych zakąsek
- ocena pracy wraz z omówieniem wszelkich prawidłowości i nieprawidłowości
- wpisanie ocen do dziennika.
6. Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie sprzętu i urządzeń
- sprzątanie stanowisk pracy
- podkreślenie zaangażowania uczniów w wykonaną pracę
- zapowiedź tematu następnych zajęć
- podziękowanie uczniom za wspólną pracę
- pożegnanie się z uczniami.