Dodaj publikację
Autor
Ludmiła Chłopek
Data publikacji
2021-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia badawcze w przedszkolu
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci czteroletnich
Temat kompleksowy: Pada śnieg.
Temat: Kropelki i sopelki.
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- poznanie właściwości lodu i wody,
- wzbudzenie zainteresowania eksperymentowaniem i obserwacją.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-potrafi wysuwać wnioski na podstawie doświadczeń i zaobserwowanych zjawisk dotyczących właściwości lodu oraz wody
- wie, że lód to zamarznięta woda,
- rozumie zjawiska: zamarzania wody, topnienia lodu oraz wie czym są one spowodowane,
- przelicza w zakresie 5,
- ilustruje ruchem treść opowiadania nauczyciela,
- wypowiada się na temat usłyszanego utworu,
- reguluje napięcie mięśni dłoni podczas malowania farbami.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna .
Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.
Środki dydaktyczne: kostka lodu z zamrażalki, lód przyniesiony z dworu, pojemnik na lód, biała kreda, niebieski karton, wycięte z białego papieru płatki śniegu, magnetofon, płyta Cd
z muzyką, tekst wiersza H. Zdzitowieckiej „ Kropelki i sopelki”, wycięte kropelki oraz sopelki, ilustracja do wiersza, stearyna, farby akwarele, pędzle, pojemniczki na wodę, szklanka, gaza.
Przebieg zajęć:
I.
1. Powitanie przy zabawie „ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).
2. Doświadczenia z wodą i lodem- określanie odczuć związanych z trzymaniem w ręku kostki lodu, co się dzieje z lodem w ciepłych rękach? Umieszczenie kostek lodu ( z zamrażalki,
z dworu) w pojemnikach i odstawienie ich na kaloryfer.
3. Malowanie śnieżynek białą kredą na niebieskim kartonie.
4. Zabawa dydaktyczna „ śniegowe płatki”- poruszanie się w rytm muzyki pomiędzy rozsypanymi na podłodze płatkami śniegowymi wyciętymi z białego papieru, na przerwę
w muzyce zbieranie takiej liczby płatków, jaką podaje nauczyciel ( w zakresie 5).
5. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmentu utworu Vivaldiego „Zima” i opowieści nauczycielki: „Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze
i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonują czynności, o których była mowa ...