Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajeć w grupie dzieci 4,5-cioletnich
Temat kompleksowy: Przyroda w zimowej szacie.
Temat: Ptaki zimą.
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- poznanie właściwości lodu i wody,
- wzbudzenie zainteresowania eksperymentowaniem i obserwacją.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat usłyszanego utworu,
-potrafi wysuwać wnioski na podstawie doświadczeń i zaobserwowanych zjawisk dotyczących właściwości lodu oraz wody,
- integruje się z grupą w trakcie zabawy,
- przelicza w zakresie 7,
- ilustruje ruchem treść piosenki,
- wie, jakim pokarmem dokarmiamy ptaki zimą
- wie, jak wygląda karmnik i do czego służy
- wykonuje starannie prace plastyczną,
- zachowuje porządek po skończonej pracy,
- sprawnie posługuje się nożyczkami,
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.
Środki dydaktyczne: kartka z listem, tekst i obrazki historyjki „ Gawronek poznaje zimę”, tamburyno, obrazki różnych karmników i pożywienia dla ptaków, szklanka z lodem, kolorowe plakietki, obręcze hula- hop, obrazki z kolorowymi karmnikami, niebieski papier, biała plastelina, klej, nożyczki, sylwety ptaków do liczenia, paski papieru w kolorze brązowym, tacki plastikowe, koperty., obrazki ptaków, magnetofon, płyta z muzyką.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „ Wszyscy są”.
2. Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć. Przypomnienie jaką mamy porę roku, jaki miesiąc. Odczytanie przez nauczyciela listu od gawronka do dzieci.
3. Słuchanie opowiadania do historyjki obrazkowej „Gawronek poznaje zimę”.
Rozmowa na temat opowiadania:
- Dlaczego gawronek źle spał?
- Co zrobił, żeby było mu cieplej?
- Co odpowiedział mu stary gawron na pytanie, dlaczego jest zimno?
- Co stało się z wodą w stawie?
- Czy gawronek napił się wody?
4. Zabawa ruchowa „Zziębnięty ptaszek”
Dzieci chodzą rytmicznie po sali, naśladując ramionami trzepot skrzydeł w rytm tamburyna.. Gdy zapadnie cisza (nauczyciel przestaje wybijać rytm), dzieci kucają, obejmują się rękami tak, jakby chroniły się przed zimnem i wtulają głowę w ramiona, naśladując zmarzniętego gawrona. Po chwili, gdy znowu usłyszą instrument, kontynuują zabawę.
5. Doświadczenia z wodą i lodem- określanie odczuć związanych z trzymaniem w ręku kostki lodu, wypowiedzi dzieci na temat ”jaki jest lód”? co się dzieje z lodem w ciepłych rękach? Umieszczenie kostek lodu ( z zamrażalki) w pojemnikach i odstawienie ich na kaloryfer.
Nawiązanie do konieczności dokarmiania ptaków zimą: w jaki sposób dokarmiamy ptaki zimą?, jak nazywa się domek, w którym mają pożywienie ptaki? Poproszenie dzieci
o przyniesienie do kącika przyrody ziarenek dla ptaków, które wsypywać będziemy do karmnika.
6. Zabawa ruchowa „ Ptaszki w karmnikach”- rozdanie dzieciom plakietek w czterech kolorach, przyklejenie ich przez dzieci na ubranku. Podczas muzyki dzieci- ptaszki biegają swobodnie po sali, na przerwę w muzyce podchodzą, kucają przy obręczy z ...