Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć w grupie dzieci 4,5- cioletnich
Temat kompleksowy: Witamy wiosnę.
Temat: Żółty tulipanek i jego goście.
Cel główny:
- poznanie cyklu wzrastania roślin podczas wiosny
- rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dodaje i odejmuje w zakresie dziewięciu
- opowiada tekst własnymi słowami
- potrafi wyłonić główne postacie w opowiadaniu
- słucha z uwagą muzyki poważnej
- dzieli się wrażeniami z wysłuchanego fragmentu muzyki
- wie, z czego wyrasta ( cebulka, nasiona) kwiat i zna nazwę jego części
- zna czynniki potrzebne do wzrostu roślin
- ilustruje ruchem piosenkę
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.
Środki dydaktyczne: opowiadanie M. Różyckiej „ O żółtym tulipanie”, historyjka obrazkowa do opowiadania, plansza przedstawiająca poszczególne części rośliny, magnetofon, płyta cd
z nagraniem utworu A. Vivaldiego „ Cztery pory roku. Wiosna”, papier kolorowy, nożyczki, ołówki, szablony kół, klej, cebulki kwiatowe, narcyz w doniczce do prezentacji.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „ Całuski”.
2. Poznajemy budowę kwiatu- wysłuchanie opowiadania M. Różyckiej „ O żółtym tulipanie” zilustrowanego historyjką obrazkową. Uważne słuchanie treści opowiadania, wyłonienie głównych postaci opowiadania, zachęcanie do zapamiętania słów, które wypowiadają do siebie; zwrócenie uwagi na to, co w opowiadaniu jest prawdziwe, a co nieprawdziwe, co jest fantazją.
3. Inscenizowanie treści opowiadania – dzieci odgrywają role z opowiadania używając odpowiedniego tonu głosu w zdaniach oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych.
4. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „ Tulipan rośnie”.
5. Poznanie budowy kwiatu na podstawie planszy oraz prezentacji prawdziwych cebulek kwiatowych i narcyza w doniczce – omawianie wyglądu cebulek, koloru, kształtu kwiatów, kształtu liści, poznawanie zapachu, nazywanie poszczególnych części kwiatu ( cebulka- korzeń, łodyga, liście, kwiat, pręciki, słupek, płatki). Umieszczenie narcyza w kąciku przyrody.
6. Wysłuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego „ Cztery pory roku. Wiosna”- zamykanie oczu i fantazjowanie, dzielenie się przez dzieci własnymi wyobrażeniami.
7. Przeliczanie na tackach tulipanków- branie tulipanków według zdań wypowiadanych przez nauczyciela, określanie po każdym zdaniu liczby tulipanków na tacce, wspólne sprawdzanie na tablicy:
- W ogrodzie rosły dwa czerwone tulipany.
- Nadeszły chmury z których spadł deszcz. Po deszczu zaświeciło piękne słońce i spod ziemi wyszły cztery żółte tulipanki.
- Po krótkim czasie wyrosły jeszcze trzy czerwone tulipanki.
Określanie ilości tulipanów żółtych, czerwonych, razem, sprawdzanie, których jest więcej poprzez tworzenie par kwiatowych.
8. Praca plastyczna wykonana metodą Edukacji przez Ruch D. Dziamskiej- kreślenie zielonymi pastelami kresek w rytm muzyki. Naklejanie tulipanków wykonanych z orgiami płaskiego z koła- odrysowywanie kół przez dzieci pięcioletnie i wycinanie ich, dzieci czteroletnie otrzymują gotowe koła do złożenia. Składanie kół w kształt tulipana i naklejanie na powstałej wcześniej trawie.
9 ...