Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Małota
Data publikacji
2021-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia mają na celu utrwalić prawidłową artykulację głosek s-sz, rozwinąć słuch fonemowy, usprawnić narządy mowy oraz prawidłowy tor oddechowy.
 Pobierz (pdf, 263,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć pt. „Zawody” z programu autorskiego „ Zabawy logopedyczne na

cztery pory roku”

Temat: „Zawody”

Cele:

-usprawnianie narządów mowy

-rozwijanie słuchu fonemowego

-utrwalanie prawidłowej artykulacji opozycji głosek [s-sz]

- utrwalenie prawidłowego toru oddechowego

Metody :

- słowna

- słuchowa

-aktywne uczestniczenie dzieci w zajęciach

Formy pracy:

- zbiorowa

Przebieg zajęć:

1. Gimnastyka narządów mowy – Strażak Staszek

Prowadzący wita dzieci i zaprasza je do gimnastyki buzi. Czyta historyjkę, a w odpowiednim

momencie dzieci starannie wykonały ćwiczenia narządów mowy.

Pewnego dnia przy ulicy Szałasowej wybuchł pożar. Pani Szostkowa zadzwoniła do straży

pożarnej. Strażak Staszek, szybko wskoczył do wozu i „na sygnale” pojechał na miejsce

pożaru (dzieci wymawiają samogłoski e-o, e-o). Na miejscu zobaczył, że płonie dach

(układają dolne zęby na górną wargę)i parter (układają górne zęby na dolną wargę).

Rozwinął wąż (tworzą rulonik z języka) i zaczął gasić płomienie. Strażak biegał po całym

domu, gasząc ogień (uczestnicy przesuwają czubkiem języka po górnych zębach, podniebieniu

górnym i dolnych zębach). Nagle zabrakło wody. Staszek postanowił gasić ogień piaskiem

(wysuwają i chowają szeroki i płaski język). W końcu ogień zgasł, słychać było tylko

syk(wymawiają długie sss…) Strażak raz jeszcze sprawdził wszystkie pomieszczenia w domu

(czubkiem język dotykają podniebienia górnego, górnych zębów, wewnętrznej strony

policzków, dolnych zębów i podniebienia dolnego). Wokół rozległy się oklaski „klaszczą”,

uderzając szerokim językiem o podniebienie). Strażak Staszek zadowolony z wykonanej pracy

(dzieci rozciągają usta w szerokim uśmiechu) odjechał wozem strażackim (wykonują motorek

wargami).

2. Zagadki – Zawody

Nauczyciel przypomina uczestnikom o charakterystycznych cechach głosek s i sz (układ ust,

języka) Prezentuje tablice ze schematami i symbolami przedstawiającymi układ narządów

mowy podczas wymawiania obu głosek. Następnie zaprasza dzieci do odgadywania zagadek

oraz wyszukiwania w odgadniętej nazwie głosek s i sz.

W dzień i w nocy pracuje.

Chorym leki przepisuje- lekarz

Pani w białym stroju sprzedaje nam z półek

buteleczki, tubki, torebki pigułek – aptekarz

Złamała się noga u stołka.

Tata nie ma narzędzi.

Kto zreperuje krzesło? – stolarz

Jak nazywa się ktoś,

kto prowadzi pociąg?- maszynista

Kto za pomocą farb i pędzla,

na płótnie lub na papierze,

świat w piękne barwy ubierze?- malarz

Co to za osoba,

co smacznie gotuje?

Gdy obiadek zjemy,

to jej dziękujemy. - kucharz

Choć w białym jest fartuchu

i ze słuchawkami,

zajmuje się nie ludźmi,

ale zwierzętami. – weterynarz

Dźwiga miotłę, szczotkę, sznur

i kominy szur, szur, szur.

Czyści na wszystkie strony.

O, już sadzą pobrudzony!- kominiarz

Bardzo się i trudzi

przynosi listy,

paczki dla ludzi. – listonosz

3. Zabawa ruchowo- artykulacyjna – Pożar

Osoba prowadząca dzieli ...