Dodaj publikację
Autor
Klaudia Bulanda
Data publikacji
2021-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć prowadzonych w grupie uczniów z zaburzeniami słuchu w wieku od 12 do 16 lat.
 Pobierz (pdf, 367,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć wychowawczy w internacie

Data przeprowadzenia zajęć: 14.05.2019

Czas trwania zajęć: 35 – 45 minut

Osoba prowadząca: Klaudia Bulanda

Grupa: 4 uczniów w wieku od 12 do 16 lat

Typy i rodzaje zajęć:

 oświatowe

Formy pracy:

indywidualna

 zbiorowa

Temat: Fonoholicy – więźniowie technologii.

Cele ogólne:

 utrwalenie wiadomości na temat zagrożeń i konsekwencji nadmiernego używania

telefonu komórkowego

Cele szczegółowe

Wychowanek:

 odpowiada na pytania wychowawcy dotyczące filmu wprowadzającego do tematu

zajęć,

 wyjaśnia termin „uzależnienie”,
 wybiera jedną z kart gry DIXIT odzwierciedlającą fonoholizm i uzasadnia swój

wybór,

 pisemnie wymienia powody częstego sięgania po telefon i symptomy fonoholizmu,
 wymienia konsekwencje nadużywania telefonu komórkowego,

tworzy plakat zasad bycia offline.

Metody pracy:

 pogadanka
 dyskusja
 klasyczna metoda problemowa
 burza mózgów
 ćwiczebna

Środki realizacji:

 prezentacja multimedialna,

film „Mobile Addiction”,
 brystol A2,
 kolorowe pisaki,
 obrazki odzwierciedlające fonoholizm,
 karty do gry DIXIT,
 kartki A4.

Etapy pracy


Część wstępna

1. Prezentacja

filmu „Mobile
Addiction”


Czynności

wychowanków




Uczniowie oglądają
film. Po obejrzeniu
dokonują krótkiej
analizy odpowiadając
na pytania nauczyciela.

Uwagi




- film

Czynności

wychowawców




Prowadzący zapoznaje
uczniów z filmem „Mobile
Addiction”
wprowadzającym w temat
zajęć.

Po obejrzeniu filmu zadaje
uczniom pytanie:

 „Co będzie tematem

naszych zajęć?”

Nauczyciel uważnie
przysłuchuje się
wypowiedziom uczniów.
W razie konieczności
kieruje pracą grupy, tak,
aby padły następujące
formy uzależnień –
„uzależnienie od telefonu
komórkowego”,
„uzależnienie od urządzeń
mobilnych”. Zapoznaje
uczniów z terminem
„fonoholizm”.
Nauczyciel podsumowuje
dyskusje informując, że
uzależnienie od telefonu
komórkowego jest równie
silne co uzależnienie od
alkoholu czy narkotyków.

Część właściwa

2. DIXIT















3. Praca w
grupach















4. Prezentacja

„Fonoholizm –
więźniowie
technologii”

5. Plakat „Zasady

bycia offline”



Rozkłada przed uczniami
karty do gry DIXIT. Prosi
uczniów o wybranie przez
każdego z nich jeden karty
odzwierciedlającej
nadużywanie telefonów
komórkowych.


Proponuje aby uczniowie
podzielili się na grupy
dwuosobowe i zastanowili
się, a następnie na kartce
wypisali:

 powody częstego

sięgania po telefon,

 objawy fonoholizmu.


Następnie prosi uczniów
o przeczytanie swoich
odpowiedzi.

Po przedstawieniu swoich
przykładów nauczyciel
rozpoczyna burzę mózgów
i prosi o wymienienie
konsekwencji
fonoholizmu.


Przy wykorzystaniu
prezentacji multimedialnej
wychowawca przedstawia
uczniom zjawisko
fonoholizmu – jego
symptomy i skutki.
Zapoznaje uczniów z
rodzajami uzależnienia od
telefonu.


Rozkłada przed uczniami
kartkę A2. Prosi uczniów
o wypisanie
najważniejszych zasad
bycia offline.



Spośród wielu kart
wybierają kartę
najlepiej
odzwierciedlającą, ich
zdaniem, fonoholizm.
Uzasadniają swój
wybór.


Pisemnie, w grupach,
odpowiadają na pytania
prowadzącego.
Następnie każda grupa
czyta odpowiedzi
zapisane na kartce.







Uczniowie na forum
odpowiadają na pytanie
prowadzącego.





Podczas oglądania
prezentacji
multimedialnej
odpowiadają na pytania
wychowawcy.






Wspólnie tworzą plakat
„Zasady bycia offline”.



- karty do ...