Dodaj publikację
Autor
Michalina Pawlikowska
Data publikacji
2021-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Temat zajęcia: Kim będę w przyszłości? Jaki będzie mój zawód? Cele operacyjne/umiejętności dzieci ( z dwupoziomowością).
 Pobierz (docx, 37,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

STOPIEŃ AWANSUnauczyciel kontraktowy

STOPIEŃ AWANSU

nauczyciel kontraktowy

Nazwisko imię nauczyciela prowadzącego zajęcia: Michalina Pawlikowska

Data zajęcia: luty 2020 r.

Temat obserwacji dyrektora: Wdrażanie dzieci do poznawania siebie i wyrażania swoich zainteresowań i preorientacji zawodowej.

Temat obserwacji dyrektora: Wdrażanie dzieci do poznawania siebie i wyrażania swoich zainteresowań i preorientacji zawodowej.

Temat zajęcia: Kim będę w przyszłości? Jaki będzie mój zawód?

Treści programowe: IV 20, I 5, III 8, IV 4

Cele operacyjne/umiejętności dzieci ( z dwupoziomowością), dziecko:

podaje nazwy znanych zawodów, wie na czym polega wykonywana praca,

rozpoznaje cechy danego zawodu (np.: strój, wykonywana czynność),

określa swoje zainteresowania oraz preorientację zawodową, opowiada o wymarzonym zawodzie,

układa obrazek złożony z kilku części,

rozwija umiejętność współdziałania w małym zespole oraz parze,

dokonuje analizy i syntezy sylabowej,

reaguje na polecenia słowne nauczyciela,

dopasowuje akcesoria do zawodu – karta pracy (4latki),

dokonuje analizy wyrazu, wykreśla odpowiednie litery w ramce – karta pracy (5-latki)

Metody: słuchowa, wzrokowa, oglądowa, czynna – zadania stawiane do wykonania; metody aktywizujące: Metoda Dobrego Startu, pedagogika zabawy, praca w parach (praca w małych zespołach).

Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa (praca w parach małych grupach), indywidualna (karta pracy).

Pomoce: komputer, rzutnik, ilustracje, numerki, puzzle, kartoniki z kropkami, tamburyn, kostka, obręcze, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

LP

KRÓTKI OPIS ZADANIA/ZABAWY

AKTYWNOŚĆ NAUCZYCIELA

AKTYWNOŚĆ DZIECKA Z PODZIAŁEM NA POZIOMY

MATERIAŁY I POMOCE, KARTY PRACY

1.

„Poznajemy zawody i miejsca pracy - Przedszkole Profesora Szymona” - Film Edukacyjny. Nazywanie i opisywanie zawodów przedstawionych w animacji.

Odtwarza film, zatrzymuje w odpowiednich momentach, tak bu dzieci udzieliły odpowiedzi.

Nazywają zawód, określają cechy charakterystyczne i potrzebne akcesoria do jego wykonywania.

Komputer, rzutnik, film edukacyjny.

2.

Rozmowa na temat przyszłości „Kim będę w przyszłości? Jaki będzie mój zawód? Rozmowa kierowana.

Nadzoruje przebieg rozmowy, zadaje pytania nakierowujące.

Opowiadają o wymarzonym zawodzie i swoich zainteresowaniach.

3.

Zabawa ruchowa „Poruszamy się jak…” z wykorzystaniem kostki z ilustracjami.

Wyjaśnia zasady zabawy, nadzoruje przebieg zabawy.

Improwizują ruchem zadanie z ilustracji.

Kostka z obrazkami przedstawiającymi różne zawody.

4.

„Odszukaj brakujące puzzle” praca w zespołach. Układanie puzzli w małych zespołach. Opowiadanie o ilustracjach.

Rozkłada na sali ponumerowane obręcze, rozdaje dzieciom puzzle, nadzoruje przebieg zabawy.

Odnajdują odpowiednia obręcz, układają puzzle w małym zespole, opowiadają o zawodzie z ilustracji,

Obręcze, numerki od 1-5, puzzle dla pięciu grup.

5.

„Nazywanie zawodu” – dzielenie na sylaby.Odnajdywanie kartonika z odpowiednia liczbą kropek – praca w zespołach.

Rozkłada kartoniki z kropkami, wyjaśnia reguły zabawy, nadzoruje poprawny przebieg zabawy.

Podają nazwę zawodu, wyklaskują sylaby ...