Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z wychowawcą – klasa 5
Temat: Prawa dziecka.
2 x 45 minut
Cele lekcji:
Uczeń:
- zna pojęcia: prawa, obowiązki.
- zna dokumenty stanowiące prawa dziecka, prawa człowieka.
- potrafi wskazać organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka.
- odróżnia prawa od obowiązków.
- umie wymienić przynajmniej kilka praw i obowiązków ucznia.
- wskazuje sytuacje, kiedy łamane są prawa dziecka i ucznia.
Metody:
Pogadanka, burza mózgów, praca w grupach, gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
Konwencja o prawach dziecka.
Arkusze papieru, mazaki, taśma.
Tablica interaktywna.
Komputery przenośne.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Próba sprecyzowania przez uczniów pojęć: „prawa”, „obowiązki” – burza mózgów.
Obowiązek – konieczność zrobienia czegoś wynikająca z nakazu wewnętrznego, administracyjnego, prawnego; to, co ktoś musi zrobić powodowany tą koniecznością; powinność, zobowiązanie.
Prawo – uprawnienie przysługujące osobie fizycznej lub prawnej; słuszne roszczenie, przywilej.
3. Pogadanka na temat: co to są prawa dziecka? Wypisanie i omówienie na tablicy praw dziecka, np.:
Prawo do nauki
Prawo do jawnej i sprawiedliwej oceny.
Prawo do wypoczynku.
Prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania
4. Pogadanka na temat obowiązków ucznia. Wypisanie i omówienie na tablicy obowiązków ucznia, np.:
Przestrzeganie regulaminów szkolnych.
Przestrzeganie przepisów bhp na terenie szkoły.
Punktualne przychodzenie na zajęcia lekcyjne.
Kulturalne wypowiadanie się.
5. Podział uczniów na grupy. Członkowie 3 grup ilustrują w formie plakatu wybrane prawo, a kolejnych 3 – wybrany obowiązek ucznia.
6. Przedstawiciele grup omawiają pracę grupy (plakaty zostają zawieszone w klasie).
7. Ewaluacja zajęć.
Rozwiązanie quizu online na komputerach w aplikacji Quizizz
Prezentacja wyników na tablicy interaktywnej.
Omówienie wyników.
6. Zakończenie –wypowiedzi uczniów na temat zajęć, poruszanych treści itp.