Dodaj publikację
Autor
Joanna Królewicz-Kop
Data publikacji
2021-06-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
189

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
 Pobierz (docx, 18,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć rewalidacyjnych

TEMAT: Gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające pamięć, koncentrację, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

Cele główne:

usprawnianie funkcji mózgu m.in.: pamięci, koncentracji, spostrzegawczości oraz logicznego myślenia i motoryki dużej.

Utrwalenie umiejętności mnożenia prze 2

Utrwalenie podstawowych wiadomości o rzeczowniku i czasowniku

Cele szczegółowe:

rozwijanie umiejętności opowiadania, odpowiadania na pytania, budowania zdań poprawnych pod względem gramatycznym

doskonalenie umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik)

doskonalenie umiejętności posługiwania się poznaną wiedzą w praktyce

doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań i ćwiczeń na tablicy interaktywnej

kształtowanie koordynacji oko- ręka, oko-noga

utrwalanie mnożenia pamięciowego przez cyfrę 2

doskonalenie umiejętności grania w poznane na wcześniejszych zajęciach gry

Cele operacyjne:

uczennica:

wyszukuje rzeczowniki i czasowniki i przymiotniki wśród grupy wyrazów

grupuje odpowiednio wyrazy ( czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki)

słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela

wykonuje zadanie wg usłyszanej instrukcji

rozumie pytanie i odpowiada na nie

aktywnie uczestniczy w zajęciach

samodzielnie wykonuje zadania na tablicy interaktywnej

odpowiada całym zadaniem na zadanie przez nauczyciela pytanie dotyczące

np.: planów na popołudnie

układa 2 elementowe puzzle matematyczne do nauki mnożenia przez 2

odkrywa i dopasowuje pasujące do siebie dwa obrazki ( gra memo)

dokonuje obliczeń pamięciowych (przy niewielkiej pomocy liczydła) w zakresie 20

przestrzega zasad podczas gry, czeka na swoją kolej.

zna kolejność wykonywania działań.

dokonuje podsumowania swojej pracy podczas zajęć.

prawidłowo dopasowuje wyniki do działań

Metody:

słowne - rozmowa, objaśnienia,

oglądowe - pokaz,

czynne - praktycznego działania,

Forma:

praca indywidualna

Pomoce: liczydło, gra typu memo- Granna „ Dwa razy dwa”, karty pracy, szarfy gimnastyczne, gra zręcznościowa „ Catch ball”, komputer, tablica multimedialna, gra planszowa „ Zgadnij co to?” puzzle 2 elementowe- mnożenie przez cyfrę 2, ołówek, plansza z wynikami do gry „ Żabie skoki”

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery

Przypomnienie zasad panujących na zajęciach

Ćwiczenie: „Pudełko ciekawych pytań” Nauczyciel prosi aby uczennica wylosowała z pudełka 1 pytanie i odpowiedziała na nie w 3 zdaniach. Przykładowe pytanie|: Jakie masz plany na popołudnie?

Zajęcia właściwe:

Przebieg zajęć:

Zabawa „Zgadnij co to?” -Na kartce A4 umieszczone są 24 wyrazy. Gracz wybiera jeden wyraz ,a jego przeciwnik ma za zadanie odgadnąć jaki to wyraz. Pomocą w odgadywaniu, kim jest przeciwnik, są pytania, które powinny być formułowane tak, by można było na nie odpowiedzieć wyłącznie „tak” lub „nie”.

Przypomnienie uczennicy co to jest rzeczownik i czasownik.

Porządkowanie wyrazów: Zadaniem Oliwki jest wyszukanie na kartce z grą „ Zgadnij co to” rzeczowników i czasowników, a następnie zaznaczenie ich odpowiednim kolorem. Próby ułożenia kilku zdań z podanych wyrazów.

Złap, powiedz i rzuć – gra ...