Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2021-06-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
110

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych realizowanych w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona) Temat: Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi i pamięci – ćwiczenia słowne i interaktywne z wykorzystaniem nazw zwierząt.
 Pobierz (doc, 24,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych realizowanych
w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona)

1 Temat: Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi i pamięci – ćwiczenia słowne i interaktywne z wykorzystaniem nazw zwierząt.

2 Wymiar czasowy:

60 minut

Cel główny:

usprawnianie pamięci i koncentracji uwagi

Forma zajęć:

Grupowa, indywidualna

Metody pracy:

ćwiczenia usprawniające pamięć słuchową, wzrokową oraz koncentrację uwagi
terapia wspierająca z wykorzystaniem technologii komputerowej
ćwiczenia relaksujące

Niezbędne pomoce:

tabliczki z rysunkami zwierząt,

cyferki od 1 do 8,

karteczki z nazwami cech zwierząt, łamigłówką literową- nazwy zwierząt,

nagrania na komputerze z odgłosami zwierząt,

zabawa MEMO ze zwierzętami.

nagrania z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów, stworzenie miłej atmosfery, zapoznanie z celem dzisiejszych zajęć- doskonalenie pamięci
i koncentracji. Zapisanie tematy lekcji.

2. Ćwiczenie usprawniające pamięć roboczą- „Zapamiętaj kolejność”- zwierzęta. Na tablicy magnetycznej przyczepione są obrazki zwierząt z przyporządkowanymi im numerami od 1 do 8. Zadaniem uczniów jest zapamiętanie, jakie zwierzę przyporządkowane jest do jakiego numeru. Następnie nauczyciel zakrywa obrazki zwierząt a dzieci muszą wymienić
z pamięci, co kryje się pod kolejnymi numerami.

3. Ćwiczenie usprawniające koncentrację, bogacenie słownictwa oraz budzenie motywacji do pracy- łamigłówka słowna- „Skojarzenia”- nauczyciel pokazuje zapisane na karteczkach 4 słowa określające cechy zwierzęcia. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi.

4. Ćwiczenie usprawniające percepcję wzrokową i koncentrację- „Łamigłówka literowa”. Uczniowie dostają karteczki
z zapisanymi łamigłówkami literowymi. W każdym wyrazie literki są poprzestawiane. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie kolejnych wyrazów (nazwy zwierząt) i zapisanie ich w zeszycie.

5. Ćwiczenia doskonalące koncentrację i usprawniające percepcję słuchową- „Zgadnij czyj to głos”- uczniowie słuchają nagrań odgłosów 8 zwierząt, które były przedmiotem zabawy w zadaniu nr 2. Muszą odgadnąć czyj to głos i wg odtwarzanej kolejności zapisać ich nazwy w zeszycie.

6. Ćwiczenie usprawniające percepcję wzrokową, spostrzegawczość i koncentrację- gra MEMO. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para dostaje przygotowaną na karteczkach grę MEMO ze zwierzętami. Nauczyciel przypomina zasady gry. Uczniowie do końca lekcji bawią się. Mogą wymieniać się w parach jeśli mają ochotę. W czasie gry nauczyciel odtwarza w tle muzykę relaksacyjną.

7. Podsumowanie lekcji. Podzielenie się wrażeniami, co było najłatwiejsze a co najtrudniejsze, co najbardziej podobało się dzieciom podczas zajęć.

Autor scenariusza zajęć

mgr Anna Sady

nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II
w Opocznie