Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2021-06-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie I-III (klasa łączona) Szkoły Branżowej I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie Temat lekcji: Bezpieczeństwo na wakacjach.
 Pobierz (docx, 280,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie I-III (klasa łączona) Szkoły Branżowej I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie

Temat lekcji: Bezpieczeństwo na wakacjach.

Cele lekcji:

- uświadomienie uczniom niebezpieczeństw, które mogą napotkać podczas wakacji,

- omówienie sposobów pozwalających uniknąć niebezpiecznych sytuacji,

- omówienie sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia,

- poznanie numerów alarmowych.

Wykorzystane materiały: papier, przybory do pisania, rozsypanki wyrazowe przygotowane przez nauczyciela, tabliczki z numerami alarmowymi

Metody pracy: burza mózgów, dyskusja, praca w grupach, praca indywidualnaPrzebieg lekcji1. Zapoznanie z tematem lekcji

2. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para ma za zadanie utworzyć listę najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji (np. nad wodą, w górach, na wsi, na basenie, w miejscach rozrywki itp.)

3. Nauczyciel zapisuje efekty burzy mózgów na tablicy. Wspólnie z uczniami analizuje je i ewentualnie dopisuje nowe.

4. Następnie każda para zapisuje na oddzielnych kartkach poszczególne wymienione na tablicy miejsca. Ich zadaniem będzie dopisanie do każdego z nich wszystkich niebezpieczeństw, jakie mogą go spotkać w tych miejscach podczas wakacji. Uczniowie czytają głośno wypisane przez siebie niebezpieczne sytuacje. Wspólnie rozmawiają na ich temat.5. Rozmowa na temat tego, w jaki sposób można uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Uczniowie dostają pocięte na paseczki teksty z zasadami, jakich należy przestrzegać w rozmaitych sytuacjach, mogących przydarzyć się na wakacjach. Ich zadaniem jest ułożenie z pasków regulaminów zachowania się w rożnych miejscach (w górach, na basenie, w miejscach rozrywki, w czasie wyjazdu). Każda para odczytuje regulamin dotyczący jednego z miejsc. Pozostali uczniowie wprowadzają ewentualne zmiany w trakcie dyskusji.

6. Rozmowa na temat postępowanie w sytuacji zagrożenia, gdzie szukać pomocy. Przypomnienie numerów telefonów alarmowych oraz zasad kiedy i w jaki sposób należy z nich korzystać.

- 112- Numer alarmowy

- 997 – Policja

- 999- Szpital

- 998- Straż Pożarna

7. Podsumowanie lekcji- przypomnienie, czego nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji. Rozdanie uczniom w nagrodę za aktywność na lekcji tabliczek z numerami alarmowymi.

Autor scenariusza zajęć

mgr Anna Sady

nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie

POMOCE DO POCIĘCIA:

KĄPIELISKO

- Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.

- Idąc do wody zostaw kogoś znajomego, aby pozostał przy ubraniach - poproszenie przygodnych znajomych o zwrócenie uwagi na nasze ubrania często kończy się zniknięciem i znajomych i naszych ubrań z portfelami, telefonami.

- Nie wchodź do wody po alkoholu.

- Po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli - szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku.

- Nie skacz do wody przed zbadaniem dna ...