Dodaj publikację
Autor
Eliza A - P.
Data publikacji
2021-07-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa dla klas I szkół ponadpodstawowych. Rozdział - Zdrowie i jego zagrożenia. Edukacja zdrowotna. Temat: Choroby cywilizacyjne.
 Pobierz (docx, 15,7 KB)

Podgląd treści

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA – SCENARIUSZ LEKCJI

CHOROBY CYWILIZACYJNE

Imię i nazwisko prowadzącego: Eliza A - P.

Typ szkoły: Liceum Ogólnokształcące

Czas lekcji: 45 minut

Cel główny:

zapoznanie uczniów z przyczynami, objawami, skutkami oraz profilaktyką chorób cywilizacyjnych, takich, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, otyłość, zespół metaboliczny (zespół X)

Cele lekcji – uczeń:

wyjaśnia czym są choroby cywilizacyjne

wymienia główne przyczyny chorób cywilizacyjnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, otyłość, zespół metaboliczny (zespół X)

potrafi wymienić inne, pozostałe choroby cywilizacyjne oprócz omawianych na lekcji

potrafi wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i poprawnie odczytać wynik

potrafi obliczyć i wyjaśnić pojęcie wskaźnika masy ciała (BMI)

potrafi wskazać sposoby zapobiegania chorobom cywilizacyjnym

Cele kształtujące:

kształtowanie postaw – rozwijanie zainteresowań naukami medycznymi i społecznymi

wyrabianie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce

Cele wychowawcze:

wyrabianie umiejętności działania w zespole

wyrabianie nawyku poszanowania mienia własnego

wyrabianie nawyku zachowania dyscypliny w czasie lekcji oraz wykonywania poleceń nauczyciela

aktywizowanie ucznia w czasie zajęć lekcyjnych

Cele terapeutyczne:

poprawa pamięci

poprawa koncentracji

doskonalenie myślenia logicznego

Kompetencje kluczowe:

umiejętność komunikacji interpersonalnej

kompetencje informatyczne

umiejętność uczenia się i zapamiętywania

kompetencje społeczne i obywatelskie

kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo - techniczne

Metody:

krótki wykład

praktyczna

praca z tekstem oraz internetem

Formy pracy:

praca zbiorowa

praca w parach

Środki dydaktyczne:

rzutnik multimedialny

prezentacja multimedialna „Choroby cywilizacyjne”

podręczniki i zeszyty przedmiotowe

telefony komórkowe

aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego (po jednym na dwie osoby)

Przebieg lekcji

Faza wstępna:

Sprawy porządkowe. Podanie uczniom tematu, celu i formy zajęć. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę chorób cywilizacyjnych poprzez krótki wykład. Następnie przedstawia uczniom prezentację multimedialną. Uczniowie na podstawie prezentacji multimedialnej oraz podręcznika, wymieniają główne przyczyny chorób cywilizacyjnych.

Faza główna:

Uczniowie na polecenie nauczyciela wyszukują w podręczniku bądź za pomocą internetu w telefonach pozostałe choroby, które zalicza się do cywilizacyjnych i wpisują je do zeszytu. Następnie nauczyciel dzieli klasę na pary. W parach wykonują pomiar ciśnienia tętniczego, zapisując wynik w zeszycie (każdy swój).

Po wykonaniu ćwiczenia każdy uczeń oblicza i zapisuje w zeszycie swój własny wskaźnik BMI za pomocą wzoru: BMI = masa ciała w kg/ wzrost w m².

Nauczyciel kontroluje poprawność wykonania pomiarów oraz prawidłowy odczyt wyników ciśnienia tętniczego.

Faza podsumowująca:

Na podstawie uzyskanych wyników uczniowie formułują końcowy wniosek.

Podczas wspólnej dyskusji nauczyciel i uczniowie ustalają, jakie zachowania są wskazane w profilaktyce zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, ponieważ „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Nauczyciel podsumowuje aktywność uczniów i ocenia ich zbiorowo lub indywidualnie

Ewaluacja zajęć:

Zajęcia: podobały się, nie podobały się, nie mam zdania.