Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Strzykalska
Data publikacji
2021-08-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zapoznanie uczniów z miastem Krakowem, jego charakterystycznymi zabytkami i tradycjami.
 Pobierz (docx, 14,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Temat zajęć: Zwiedzamy Kraków. Klasa: III D Data: 22.02.2021 r. Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna Prowadząca: Małgorzata Strzykalska

Cel główny : Zapoznanie uczniów z miastem Krakowem, jego charakterystycznymi zabytkami i tradycjami.

Cele operacyjne:

Uczeń: - przestrzega zasad obowiązujących na lekcji; - mnoży liczby w zakresie 100; - wskazuje na mapie Polski położenie miasta Krakowa; - wie, że Kraków był stolicą Polski; - potrafi wymienić kilka charakterystycznych zabytków Krakowa; - współpracuje w grupie podczas wykonywania zadań; - dopasowuje odpowiedzi do podanych zdań dotyczących zabytków i tradycji Krakowa; - śpiewa piosenkę „Hej, na krakowskim rynku”; - rozwiązuje zadania tekstowe na obliczanie obwodów figur geometrycznych.

Metody: oglądowa, czynnościowa- zadań stawianych do wykonania

Formy: praca indywidualna, praca w grupach, praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne: kartoniki z liczbami dla każdego dziecka, obrazki ilustrujące różne aktywności na lekcji, duża mapa Polski, kolorowe karteczki samoprzylepne, mapki konturowe Polski dla każdego dziecka, prezentacja Power Point „Zabytki Krakowa”, wydrukowane zadania dla każdej grupy, obrazki: Lajkonik, smok wawelski,

Przebieg zajęć:

Część I – wstępna.

1.Przypomnienie zasad obowiązujących na lekcji. Zwrócenie uwagi na konieczność zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kasłania.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Zabawa matematyczna „Szukamy trójek”. U. stoją w kole, otrzymują od N. kartoniki z liczbami (mnożna, mnożnik- kartoniki białe, iloczyn- kartonik kolorowy). Dobierają się w trójki, tak, aby działanie było prawidłowe. U., którzy maja kartoniki z wynikami działań ustawiają się w rzędzie, tak, aby liczby ułożone były rosnąco i odczytują hasło, które jest zapowiedzią tematu lekcji (Wycieczka do Krakowa). Powrót do ławek.

3. Wyjaśnienie U. przez N. co będzie tematem lekcji, czym będą się zajmowali. Demonstruje obrazki ilustrujące aktywności, które będą wykonywały dzieci podczas lekcji: (liczenie, śpiewanie, praca w grupie).

Część II- główna:

1.Praca z mapą Polski. U. wymieniają stolice Polski (Gniezno, Kraków, Warszawa). Chętni U. wskazują na mapie Gniezno, Kraków, Warszawę, zaznaczają miasta kolorową karteczką samoprzylepną. Określają położenie miasta Krakowa (na południu kraju, nad Wisłą).

2.Praca indywidualna. U. otrzymują mapki konturowe Polski. Zadanie U. polega na zaznaczeniu Krakowa na mapkach. Zadanie ma dwa poziomy trudności: a) dzieci samodzielnie zaznaczają na mapkach dużą czerwoną kropką Kraków, b) kolorują na czerwono zaznaczone wcześniej przez N. kółeczko (Kraków).

2. „Zabytki Krakowa”- prezentacja Power Point. N. informuje U., aby uważnie oglądali przygotowaną przez N. prezentację dotyczącą kilku najważniejszych zabytków i tradycji Krakowa (Wawel, Sukiennice, Barbakan, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Lajkonik, hejnał ). Mówi, aby zapamiętali jak najwięcej informacji, ponieważ będą im potrzebne do wykonania następnego zadania.

3. Praca w grupach ...