Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji z języka angielskiego
Data : …………………..
Klasa: ….........................
Prowadzący : …..........................
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Temat zajęć: Part- time job for teenagers. Opis zawodów
Pomoce dydaktyczne: podręcznik: Repetytorium Ósmoklasisty część 1 wydawnictwo Macmillan,
zdjęcia z Internetu przedstawiające osoby o nietypowych zawodach
I Cele operacyjne
Uczeń zna:
- nazwy zawodów
- przymiotniki służące do opisu różnych zawodów
- słownictwo odnoszące się do pracy
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić w zwięzły sposób co wykonują osoby o różnych zawodach
- wyrazić swoja opinię na temat zawodów
- podać powody, dla których młodzież podejmuje się pracy
II Metoda pracy
warm – up, rozmowa dydaktyczna, wykonanie ćwiczeń, wypowiedź ustna
III Forma pracy
rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna, praca z całą klasą, praca indywidualna w oparciu o
podręcznik
Przebieg lekcji
I Faza wstępna
– sprawy organizacyjno – porządkowe
– określenie celu i formy pracy na lekcji
– zapisanie tematu lekcji
– warm – up – powtórzenie nazw zawodów z wyjaśnieniem co osoba o danej profesji wykonuje
codziennie. Słownictwo jest utrwalane w formie zagadek. Jeden uczeń opisuje dany zawód,
pozostałe osoby w klasie odgadują.
II Faza realizacji
– wprowadzenie do tematu lekcji - uczniowie podają powody, dla których młodzież
podejmuje się pracy. Odpowiedzi uczniów są zapisywane na tablicy i w zeszycie
– praca z podręcznikiem – uczniowie czytają tekst na temat nastoletni Brytyjczyków
szukających pracy i odpowiadają na pytania odnoszące się do tekstu; nauczyciel na podstawie
tekstu zaznajamia uczniów ze zwrotami tematycznie powiązanymi z pracą . Uczniowie
sporządzają notatkę w zeszycie
– wykorzystanie nowopoznanych zwrotów w praktyce – Uczniowie zastanawiają się nad
wyborem, jaką oni chcieliby wykonywać pracę na pół etatu. Zadanie jest urozmaicone,
ponieważ uczniom przedstawionych jest kilka nietypowych opcji, np. a hand model, a
professional sleeper, a train pusher, a fortune cookie writer, a food stylist, a pet food tester.
Warto odwołać się w tym miejscu do Internetu i pokazać uczniom zdjęcia owych profesji.
Na podstawie zaprezentowanych zdjęć uczniowie zastanawiają się na czym polega praca w takim,
niestandardowym zawodzie. Przedstawiają też swoją opinię, co sądzą na temat każdego zawodu
III Faza podsumowująca
– uczniowie wybierają jeden z powyższych zawodów i pisemnie uzasadniają dlaczego chcieliby
pracować w danym zawodzie.
– omówienie zadania domowego – ćwiczenia związane z rozumieniem tekstów pisanych