Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji z języka angielskiego
Data : …………………..
Klasa: ….........................
Prowadzący : …..........................
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Temat zajęć: There is some butter in the fridge.
Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, SOME/ANY
Pomoce dydaktyczne: podręcznik: English Class A1+, zeszyt ćwiczeń do podręcznika,
prezentacja Google, karty pracy
I Cele operacyjne
Uczeń zna:
- nazwy typowych produktów żywnościowych
- przyimki miejsca
- podział rzeczowników na policzalne i niepoliczalne oraz zastosowanie SOME/ ANY
Uczeń potrafi:
- nazwać produkty żywnościowe pokazane na ilustracji
- rozróżnić rzeczowniki policzalne od niepoliczalnych
- zastosować wyrażenia SOME/ ANY w zdaniach twierdzących i przeczących
II Metoda pracy
warm – up, rozmowa dydaktyczna, wykonanie ćwiczeń, wypowiedź ustna
III Forma pracy
rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna, praca z całą klasą
Przebieg lekcji
I Faza wstępna
– sprawy organizacyjno – porządkowe
– określenie celu i formy pracy na lekcji
– zapisanie tematu lekcji
– warm – up – powtórzenie nazw produktów żywnościowych poprzez kategoryzację.
Uczniowie podają przykłady produktów dla następujących kategorii: for breakfast, for lunch,
what to drink, what is sweet, what's healthy food/ fast food
II Faza realizacji
– wprowadzenie do tematu lekcji – Przed zajęciami nauczyciel przygotowuję prezentację
Google, która zawiera przykładowy rysunek kuchni oraz pomniejszone obrazki rozmaitych
produktów żywnościowych. Nauczyciel opowiada dzieciom, że są to jego zakupy i należy je
teraz porozkładać w kuchni. Umieszczając obrazek danego produktu żywnościowego na
rysunku kuchni mówi zdania There is some milk on the table. There are some biscuits in the
cupboard. Akcentuje przy tym wyrażenie SOME oraz zapisuje 2 przykłady na tablicy.
Uczniowie zapisują notatkę w zeszycie z wyjaśnieniem jak stosować zwrot SOME
– wykorzystanie nowopoznanego zwrotu w praktyce – Nauczyciel zachęca uczniów, aby
kolejne produkty „rozłożyli” samodzielnie w kuchni. To uczniowie decydują który z
pozostałych obrazków wybrać i gdzie go umieścić. Przy czym układają odpowiednie zdania
There is some.../ There are some....
– rozszerzenie wiadomości – Nauczyciel opowiada historię o głodnej Kasi, która przyszła do
kuchni i znalazła np. jabłka, więc je zjadła. Nauczyciel usuwa wcześniej umieszczony obrazek
jabłek z głównego rysunku i wypowiada zdanie There aren't any apples in the kitchen.
Opowiada o kolejnym głodnym dziecku i w ten sposób wyjaśnia zastosowanie wyrażenia ANY.
Uczniowie sporządają notatkę w zeszycie, a następnie są zachęcani, aby samodzielnie usunąć
pozostałe obrazki produktów żywnościowych układając przy tym odpowiednie zdania.
– praca indywidualna z kartami pracy- Uczniowie wykonują ćwiczenie pisemne. Zadanie
polega na zakreśleniu poprawnych wyrazów.
III Faza podsumowująca
– sprawdzenie wykonania ćwiczenia
– omówienie zadania domowego – ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń odnoszące się do
rzeczowników policzalnych lub niepoliczalnych oraz SOME/ ANY