Dodaj publikację
Autor
TERESARUTKOWSKA - WOJCIECHOWSKA , MONIKA DREGER
Data publikacji
2021-09-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz warsztatów z cyklu wychowania patriotycznego dla dzieci niesłyszących.
 Pobierz (pdf, 100,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz

warsztatów z cyklu wychowania patriotycznego

dla dzieci niesłyszących

Autor scenariusza i prowadzenie warsztatów: Monika Dreger
Teresa Rutkowska-Wojciechowska

Temat: Symbole narodowe naszego kraju.

Miejsce prowadzenia warsztatów: świetlica szkolna.

Uczestnicy: Uczniowie klas I – VI.

Cele ogólne:



kształtowanie postaw patriotycznych,
rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz szacunku dla symboli narodowych,
kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych i uroczystości
państwowych,
usystematyzowanie wiadomości dotyczących poznanych symboli narodowych.

Cele szczegółowe:
Uczestnik zajęć:

potrafi z elementów ułożyć obrazek,
zna symbole narodowe (godło, flaga, hymn),

• wie, jak nazywa się kraj, w którym mieszka,
• wie jakie miasto jest stolicą Polski,


• wie, w jakich okolicznościach wykorzystuje się symbole narodowe,





uczestniczy w zabawie ruchowej przy muzyce,
potrafi wykonać metodą origami płaskie z koła orła białego na czerwonym tle,
potrafi w języku migowym przedstawić pierwszą zwrotkę hymnu Polski,
potrafi prawidłowo odpowiadać na zadawane pytania,
integruje się z grupą,
prezentuje odpowiednie zachowania w czasie uroczystości szkolnych i państwowych.

Metody pracy:

• werbalna wspomagana językiem migowym,



• Origami, sztuka składania papieru.

oglądowa,
praktycznego działania,
ruchowa ekspresji twórczej.

Formy pracy:



grupowa,
zespołowa,
indywidualna.

Środki dydaktyczne:

• mapy: świata, Polski,










Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się prowadzących z dziećmi i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa ruchowa przy piosence pt. ”Jestem Polakiem” z użyciem ilustracji,
w tym; miejscowości zawartych w tekście piosenki (Zakopane, Kraków, Warszawa, Toruń,
Gdańsk) oraz mapy Polski.
3. Przedstawienie krótkiej prezentacji multimedialnej pt. „Warszawa- stolica Polski”
4. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza czytanego przez osobę prowadzącą pt.
„ Symbole narodowe”. Wytłumaczenie trudnych dla dzieci wyrazów.
5. Przedstawienie krótkiej, autorskiej prezentacji polskich symboli narodowych: flaga,
godło, hymn Polski oraz sytuacji, w jakich się je używa.
6. Układanie obrazka z elementów:

dzieci losują koperty z obrazkami,
prowadzący wyjaśnia, w jaki sposób należy układać obrazki,
samodzielne układanie obrazków i przyklejanie na kolorowych kartkach papieru,
udzielenie odpowiedzi na pytania, jak nazywa się symbol narodowy, który samodzielnie
dziecko ułożyło,
po ułożeniu obrazka dzieci wybierają odpowiednią etykietkę z podpisem i umieszczają pod
obrazkiem.
Zadanie do wykonania jest zróżnicowane w zależności od możliwości dzieci.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce – rozpoznawanie melodii marsza.

• Dzieci w rytmie muzyki granej na pianinie, tańczą na parkiecie wg swoich pomysłów.
Kiedy słyszą muzykę marszową, w rytm muzyki maszerują dwójkami, następnie
czwórkami.

albumy miast: Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Gdańska,
prezentacja multimedialna pt. „Warszawa - stolica Polski”,
prezentacja multimedialna „Symbole narodowe Polski”
papierowe koła różnej wielkości w kolorze białym oraz kolorowe kartki papieru A 4,
klej,
etykietki,
symbole narodowe naszego kraju (flaga biało- czerwona, godło Polski, tekst hymnu)
wyeksponowane na tablicy,

• wiersz pt. „Symbole ...