Dodaj publikację
Autor
Magdalena Kostyła
Data publikacji
2021-09-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia w grupie przedszkolnej dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz sprzężeniami. Proponowane zajęcia oparte o podstawowe zasady pedagogiki specjalnej ze szczególny uwzględnieniem polisensoryki.
 Pobierz (docx, 15,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w grupie przedszkolnej

Temat: MIESZKAŃCY ŁĄKI- BIEDRONKA

Prowadząca:

Data:

Czas trwania: 30 minut

Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr1 w Gdyni

Cele główne:

1.Poznanie ,,mieszkańca” łąki, jakim jest owad- BIEDRONKA.

(Podstawa programowa Wych. Przedszk. P.7)

2.Rozwijanie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej

(Podstawa programowa Wych. Pszedszk. P.1)

3.Rozpoznawanie kolorów- czerwony, czarny.

( Podstawa programowa Wych. Przedszk. P. 1 )

Cele operacyjne :

Dzieci potrafią;

-obserwować żywe eksponaty przyrodnicze

-wykonywać działania w korelacji z narządem wzroku

-rozpoznać biedronkę wśród innych zwierząt

-skupić uwagę na przedmiotach, ilustracjach związanych z tematem

-koncentrować się na działaniu( wykonywanie czynności)

-próbują rozpoznawać kolory: czerwony i czarny

-próbują rytmicznie grać na prostych instrumentach do słyszanej piosenki

Metody: zbiorowa, indywidualna

Formy:

-oglądowa: żywe eksponaty przyrodnicze, ilustracje, zdjęcia, piktogramy

-słowna- krótkie opowiadanie na temat owada

-praktycznego działania- rozpoznawanie biedronki na ilustracjach, piktogramach, odszukiwanie biedronek wśród innych zwierząt, porównywanie wielkościowe, gra na instrumentach

-stymulacji polisensorycznej- malowanie palcami, masażyki

Środki:

-żywe biedronki, ilustracje, zdjęcia, maskotki, piktogramy, kolorowe karty, farby, instrumenty

Przebieg zajęć:

1.Zajęcia wstępne.

Dzieci siedzą na dywanie.

-Rozmowa kierowana, przypomnienie poznanych wcześniej mieszkańców łąki (motyl, ślimak, żaba)

-Oglądanie ilustracji, wyszukiwanie znanych zwierząt

2. Zajęcia zasadnicze

-Obserwowanie żywych biedronek. Słuchanie opowiadania nauczyciela na temat życia, zwyczajów oraz roli w przyrodzie biedronek. Zwrócenie uwagi na odpowiedni stosunek do zwierząt. Omówienie wyglądu biedronki z wyróżnieniem kolorów. Wyszukiwanie biedronek na ilustracjach, wskazywanie piktogramu. Próba znalezienia w sali czerwonych zabawek, przedmiotów.

-Dzieci zajmują miejsca przy stoliku. Nauczyciel rozkłada kolorowe karty z wizerunkiem biedronki. ,,Biedronka zgubiła kropki, musimy jej pomóc”. Dzieci w pustych miejscach czarną farbą malują palcami kropki. Ekspozycja prac na tablicy.

-Słuchanie piosenki ,,Tylko biedronka nie ma ogonka”, próba wyklaskiwania rytmu. Rozdanie instrumentów, próba wygrywania rytmu słuchanej piosenki.

-Podziękowanie za udział w zajęciach, pochwała. Zapowiedź wyjścia do ogrodu w celu wypuszczenia biedronek.

-Przygotowanie do II śniadania- prace porządkowe, mycie rąk.

-II śniadanie, toaleta. Wyjście do ogrodu szkolnego- wyniesienie biedronek w ich naturalne środowisko.