Dodaj publikację
Autor
Joanna Wnęk
Data publikacji
2021-09-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zbiór przepisów na masy do zabaw sensorycznych
 Pobierz (docx, 22,6 KB)

Podgląd treści

Sensoplastyczna przepisownia

Sensoplatyka choć ta nazwa brzmi dziwnie i tajemniczo jest wspaniałą metodą którą możemy wykorzystywać zarówno w domu, przedszkolu, szkole jak i również na powietrzu, a przy tym wspierać rozwój dziecka. Od zarania dziejów nasi dziadkowie, rodzice bawili się błotem, mieszając je przy tym z piaskiem i cegłą, bądź z innymi znaleziskami (szczególnie tymi wynalezionymi w kuchni). To właśnie tam znajdziemy mnóstwo inspiracji do naszej zabawy. Możemy wykorzystać dostępne pod ręką produkty spożywcze takie jak: mąkę, ryż, sól, makaron, barwniki spożywcze oraz zorganizować naszym dzieciom świetną zabawę, a przy okazji nauczyć ich sprzątania po sobie.

Jest to świetna atrakcja dla dzieci (i nie tylko), które przy okazji zabawy, wykorzystują wszystkie swoje zmysły, a zarazem uczą się też wyrażać emocje i uczucia.

Sensoplastyka (czyli plastyka sensoryczna) wpływa na stymulację wszystkich zmysłów oraz na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy  i syntezy w umyśle  małego i starszego dziecka. Wpływa na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę), wspomagamy budowanie świadomości ciała i przestrzeni oraz wspieramy rozwój poznawczy, pokazując proces przemian substancji oraz związki przyczynowo – skutkowe. Poprzez wspólne działania z dzieckiem pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny oraz budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.

Jedno jest pewne –świetna zabawa gwarantowana!

PRZEPISOWNIA:

Domowe farby

Składniki:

• pół szklanki mąki pszennej

• szklanka wody

• barwniki

Mąkę i wodę połączyć ze sobą, podzielić na porcje do których dodajemy barwniki. Można malować. Do dzieła!

Ciecz nienewtonowska

Składniki:

mąka ziemniaczana

chłodna woda

Wodę dodajemy do momentu, gdy masa stanie się jednolita (nie płynna). Musi być nieco twardsza niż ciastolina, jednocześnie musi tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię. Gdy zaczniemy ją skrobać, powstają wiórki, które po chwili zmieniają się w płyn.

Rosnące farby

Składniki:

sól

woda

mąka

barwniki

Mieszamy składniki, ciasto na farby dzielimy na 4 części, do każdej dodajemy inny kolor. Malujemy a gotowy obrazek wkładamy do mikrofalówki na 30 sekund.

Najpopularniejsze masy typu Slime

SLIME Składniki:

klej PVA ( biały lub przezroczysty klej uniwersalny w płynie, np. Astra, Bambino )

aktywator: płyn do prania ( Persil lub Perwoll ), albo płyn do soczewek kontaktowych w połączeniu z sodą oczyszczoną

Przezroczysty slime

Składniki:

50 ml bezbarwnego kleju w płynie

2 łyżki wody

2 łyżki płynu do soczewek kontaktowych

szczypta sody oczyszczonej

Do miski wlewamy klej, dodajemy wodę, płyn do soczewek i mieszamy. Na końcu dodajemy ...