Dodaj publikację
Autor
Renata Marcinek
Data publikacji
2021-10-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
133

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia rewalidacyjne przeprowadzone z uczniem z autyzmem wysokofunkcjonującym w klasie 4. Cele ogólne: - rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem - rozwijanie umiejętności poprawnej budowy zdań - rozpoznawanie i klasyfikowanie wybranych postaw zachowania
 Pobierz (pdf, 115,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy 4

Temat: Lepiej być pszczołą czy muchą?

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- rozwijanie umiejętności poprawnej budowy zdań
- rozpoznawanie i klasyfikowanie wybranych postaw zachowania

Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozumie przeczytany tekst
- nazywa negatywne i pozytywne postawy zachowania
- wyciąga wnioski i przewiduje konsekwencje działania
- rozumie i potrafi wyjaśnić wybrane frazeologizmy
- poprawnie buduje zdania
- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową (praca oko-ręka)
- rozwija koncentrację uwagi

Cel terapeutyczny:
- Uczeń wzmacnia poczucie własnej wartości, osiąga sukcesy zadaniowe.

Metody pracy:
- słowne – objaśnienia, dyskusja
- czynne – zajęcia praktyczne
- problemowe

Formy pracy:
- indywidualna
- w parze

Środki dydaktyczne:
- sprzęt komputerowy z dostępem do internetu;
-wiersz Iwana Kryłowa „Pszczoła i Muchy”;

- prezentacja interaktywna na platformie genially, quize, gra memory;
-ćwiczenia interaktywne na platformie edukacyjnej Wordwall: teleturniej, rozsypanka
wyrazowa
- ankieta w aplikacji Forms.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne.
a) Przywitanie się z uczniem i gośćmi.
b) Zadbanie o bezpieczną dla ucznia atmosferę.
c) Przedstawienie tematu i celu zajęć.
d) Zapoznanie z przebiegiem zajęć. Omówienie budowy elementów przygotowanej

prezentacji na platformie app.genial.ly.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji „Lepiej być muchą czy pszczołą?”
Rozmowa z uczniem. Naprowadzenie ucznia na wskazanie cech, jakich dopatrujemy
się w muchach oraz tych, z którymi utożsamiamy pszczoły.

3. Włączenie przez ucznia prezentacji przygotowanej przez nauczyciela

https://view.genial.ly/605a2e4764f2930d57505eb8/horizontal-infographic-review-pszczola-i-muchy

Przeczytanie przez ucznia na głos bajki literackiej Iwana Kryłowa „Pszczoła i

Muchy”.

Rozmowa na temat wiersza. Omówienie wyrażeń niezrozumiałych dla ucznia.
Nauczyciel pyta ucznia, na jakie dwie grupy może podzielić postawy, którymi czasami
kierują się ludzie (negatywne/złe i pozytywne/dobre wzorce zachowania).

4. Ćwiczenie sprawdzające zrozumienie przez ucznia przeczytanej treści - rozwiązanie

quizu interaktywnego (slajdy nr 5-10).

5. Wskazanie jednego z trzech podanych wariantów przesłania, jakie niesie ze sobą

poznana bajka (slajd nr 11).

6. Wyjaśnianie przez ucznia znaczenia frazeologizmów. Ćwiczenie interaktywne,

połączenie podanych frazeologizmów z ich wyjaśnieniami.

Wskazanie postawy, którą prezentowały Muchy.
https://wordwall.net/play/13283/368/233 (slajd nr 12)

7. Rozwijanie umiejętności poprawnej budowy zdania, na podstawie rozsypanki

wyrazowej, związanej z treścią poznanej bajki. Ćwiczenie interaktywne,.

https://wordwall.net/play/10798/577/623 (slajd nr 12)

8. Podsumowanie zajęć. Rozmowa z uczniem. Uzyskanie od ucznia odpowiedzi
na pytanie postawione w temacie lekcji: Lepiej być pszczołą czy muchą? Uczeń
podaje argumenty, dlaczego lepiej być pszczołą.

9. Za aktywność i pracę podczas zajęć, uczeń otrzymuje nagrodę, grę memory – „Pomóż
pszczole odnaleźć kwiat”. Gra, zaprojektowana jest na dwa poziomy trudności, dzięki
czemu umożliwia osiągnięcie sukcesu przez ucznia. W każdej chwili uczeń ...