Dodaj publikację
Autor
Paulina Ryba
Data publikacji
2021-11-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy zdrowego odżywiania i może być wykorzystany na lekcjach biologii lub zajęciach z wychowawcą. Może być również inspiracją do przeprowadzenia projektu edukacyjnego o tej tematyce.
 Pobierz (docx, 77,0 KB)

Podgląd treści

Żywienie ma znaczenie – liczymy kalorie

Scenariusz zajęć dotyczących zdrowego żywienia

Cele zajęć:

Uczeń:

- ma świadomość wpływu spożywanych przez siebie pokarmów na zdrowie,

- rozumie pojęcie wartości energetycznej pokarmów ; odczytuje na etykietach produktów spożywczych wartość energetyczna ą pokarmów,

- wskazuje zapotrzebowanie energetyczne organizmu , biorąc pod uwagę płeć, wiek i aktywność fizyczną,

- oblicza wartość energetyczną dowolnego produktu,

- wyjaśnia związek między nadmiarem kalorii a nadwagą i otyłością.

Czas trwania zajęć: 90 minut

Potrzebne materiały: kalkulator, etykiety produktów spożywczych, kartki papieru , flamastry, kredki

Przebieg zajęć:

Czym są kalorie?

Na początek można przeprowadzić burzę mózgów na temat „ Z czym kojarzy nam słowo kaloria”. Skojarzenia można zapisywać na tablicy w postaci mapy myśli.

Następnie wspólnie z uczniami definiujemy pojęcie kalorii jako najprościej mówiąc jednostki energii. Każdy pokarm ma swoją wartość energetyczną, którą wyrażamy w kaloriach a dokładnie w kilokaloriach czyli kcal.

Pokarm ma nam dostarczać energii niezbędnej do życia i każdy w zależności od wieku, płci i aktywności fizycznej ma określone zapotrzebowanie na energię.

Ile kalorii dziennie ?

Poniższa tabela prezentuje zapotrzebowanie na kalorie w zależności od wieku, płci i trybu życia

Źródło: https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/centrum-wiedzy-dzieci/876-ile-kalorii-nalezy-spozyc-w-ciagu-dnia

Można przyjąć, że dla dobowe zapotrzebowanie na kalorie to około 2000 kcal dziennie.

Czy ktoś liczy na co dzień kalorie? Zapewne nie. Tymczasem nadmiar kalorii w diecie skutkuje nadwagą i otyłością. Warto zatem przyjrzeć się etykietom produktów spożywczych i nauczyć się prawidłowo odczytywać ,ile kcal dostarcza nam dany produkt.

Ile to kalorii?

Uczniów możemy podzielić na zespoły. Każda grupa ma dowolne opakowania np. z napoju, jogurtu, chipsów itp. Mają za zadanie odszukać na etykiecie informację o wartości energetycznej produktu. I tu uwaga, nie dajmy się zmylić!! Wartość energetyczna określana jest dla 100 g lub 100 ml produktu, a dla przykładu nasz napój ma 500 ml, dlatego odczytaną wartość należy pomnożyć przez 5.

Przykład:

Napój pomarańcza – brzoskwinia 500 ml ma 18kcal w 100 ml zatem butelka takiego napoju czyli 500 ml dostarcza 90 kcal.

W analogiczny sposób uczniowie obliczają wartość energetyczną wybranych produktów.

A co jeśli zjadamy pączka czy kawałek pizzy. Wartość energetyczną poszczególnych produktów można znaleźć np. na stronie https://tabelekaloryczne.waw.pl

Dla przykładu jeden pączek w zależności od wielkości, nadzienia dostarcza organizmowi od 250 g do 400 kcal. To całkiem sporo. Dla ciekawostki można podać informację jak spalić „pączkowe” kalorie :

bieganie - 20 minut,

wchodzenie po schodach - 25 minut,

jazda na łyżwach - 30 minut,

energiczny spacer - 40 minut,

odkurzanie - 50 minut,

taniec - 1 godzina,

pisanie na komputerze - 2 godziny ...