Dodaj publikację
Autor
Paulina Ryba
Data publikacji
2021-11-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to propozycja doświadczeń ilustrujących występowanie bakterii w naszym otoczeniu, możliwych do wykonania na kółku biologicznym, lekcji biologii lub samodzielnie przez ucznia w domu.
 Pobierz (docx, 15,4 KB)

Podgląd treści

W poszukiwaniu bakterii

Są wszędzie chociaż ich nie widzimy. Są to najmniejsze organizmy; ciężko je zobaczyć pod szkolnym mikroskopem. Możemy się jednak przekonać o ich obecności wykonując doświadczenia.

Hodowla bakterii

Do przeprowadzenia tego doświadczenia będą potrzebne:

bulion lub rozpuszczona w wodzie kostka rosołowa z dodatkiem cukru ( łyżeczka , dwie),

żelatyna – 1,5 łyżeczki na szklankę wody,

szalki Petriego lub inne płaskie naczynia,

patyczek do uszu,

spirytus do dezynfekcji lub inny środek dezynfekujący,

folia do owinięcia szalek (woreczek strunowy),

środek do dezynfekcji toalet.

Wykonanie:

Przygotuj pożywkę dla bakterii. W tym celu do bulionu (należy go wcześniej zagotować) lub rozpuszczonej kostki rosołowej dodaj cukier, a następnie przygotowaną wg przepisu na opakowaniu żelatynę. Pamiętaj o właściwych proporcjach.

Szalki Petriego (lub inne płaskie naczynia) zdezynfekuj za pomocą spirytusu. Następnie wlej pożywkę na wysokość około 2-3 cm. Poczekaj aż zastygnie. Powinna mieć konsystencję twardej galaretki. Jeśli jest zbyt płynna , dodaj jeszcze żelatyny. Patyczkiem do uszu (zwilżonym wcześniej w przegotowanej wodzie) przetrzyj wybrane powierzchnie np. telefon komórkowy, deskę klozetową itp., a następnie rozprowadź pobrany materiał po szalce. Pamiętaj, jednym patyczkiem przecieraj jedną powierzchnię,a jedna szalka to hodowla z jednej powierzchni. Jeśli więc chcesz uzyskać kilka hodowli z różnych powierzchni przygotuj kilka pożywek. Przygotowane hodowle owiń szczelnie folią (może być zamykany woreczek strunowy) i odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce. Szalki podpisz.

Obserwuj każdą hodowlę, policz ile kolonii bakterii pojawiło się na każdej z szalek i zaobserwuj jaki mają kolor. Pamiętaj – nie otwieraj i nie dotykaj żadnej z szalek.

Po zakończeniu eksperymentu otwórz ostrożnie każdą z szalek i zalej płynem do czyszczenia toalet i wodą na 24 godziny, aby zabić rosnące bakterie. Pracuj w rękawiczkach, a po zakończeniu eksperymentu dokładnie umyj ręce.

Co zaobserwujesz?

Po pewnym czasie na powierzchni każdej z pożywek zaczną pojawiać się kolonie bakterii – będą mieć postać różnokolorowych kropek rosnących na powierzchni. Będą się one powiększać, ponieważ bakterie szybko się namnażają. Zaobserwuj, na której powierzchni bytuje najwięcej bakterii.

Gdy wykonasz doświadczenie wyszukaj informacje na temat następujących uczonych:

Antoni van Lewenhook

Luis Pasteur

Robert Koch

Pamiętaj! Żelatyna może się upłynnić pod wpływem enzymów wytwarzanych przez niektóre bakterie, dlatego w hodowlach bakterii wykorzystuje się agar.

Domowy jogurt

Do przeprowadzenia tego doświadczenia będą potrzebne:

mleko pasteryzowane,

jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii,

0,5 litrowy termos,

folia aluminiowa.

Wykonanie:

Do wyparzonego termosu wlej 0,5 l przegotowanego i wystudzonego do 42 °C mleka. Dodaj dwie stołowe łyżki jogurtu. Termos zabezpiecz folią i pozostaw w ciepłym miejscu ...