Dodaj publikację
Autor
Edyta Roszkowska -Kożuszek
Data publikacji
2021-12-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

konspekt lekcji wos kl 8 dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim Temat : Mniejszości i migranci
 Pobierz (docx, 16,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji z przedmiotu : wiedza o społeczeństwie kl8

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Prowadzący : Edyta Roszkowska –Kożuszek ,SOSW Chojna

Temat: MNIEJSZOŚCI I MIGRANCI w POLSCE

Cele lekcji :

Uczeń :

- potrafi wyjaśnić , jakie grupy ludności określamy mianem MNIEJSZOŚCI ( na przykładzie Polski )

- zna treść art. 35 Konstytucji RP

- potrafi wymienić cechy mniejszości narodowych i etnicznych ze wskazaniem różnic

- podaje przykłady narodowości zaliczanych do poszczególnych mniejszości

- wyjaśnia czym różni się język narodowy od gwary ( język regionalny )

-wyjaśnia termin POLONIA , wskazuje na mapie największe skupiska Polonii Polonia ,

- zna i różnicuje terminy : imigranci i uchodźcy

Metody :

-rozmowa nauczająca , praca z tekstem źrodłowym , praca z mapą ,praca indywidualna ,

Środki dydaktyczne :

- podręcznik do wiedzy o społeczeństwie kl8 DZIŚ I JUTRO str. 108

- karty pracy

- mapa polityczna świata

- pozycja książkowa : Jan Bacewicz GWARA I KUCHNIA SUWALSZCZYZNY .Suwałki 2008

- komputer , rzutnik , internet

Przebieg lekcji :

Sprawy organizacyjno-porządkowe

Przypomnienie , jak doszło do wykształcenia państwa jednolitego narodowo ( korelacja z historią – porównanie % składu ludności przed IX 1939 oraz 1945r. )

1. MNIEJSZOSCI NARODOWE I ETNICZNE

97% społeczeństwa polskiego to Polacy , zaledwie 3 % stanowią mniejszości .Mają one poczucie własnej kultury , tradycji , historii , odrębnego języka ojczystego – czyli tzw . tożsamości narodowej

Polska po II wojnie światowej stała się krajem JEDNONARODOWYM Uczniowie otrzymują karty pracy , gdzie puste pola tabelki wypełniają po przeczytaniu treści z podręcznika ( przed wpisaniem konsultujemy zapamiętane treści , by wpisać jednakowo )

- oglądamy materiał pod linkiem ,który stanowi podsumowanie i scalenie dotychczasowych treści

MNIEJSZOŚCI

NARODOWE

ETNICZNE

- pielęgnuje swoje ojczyste tradycje , zwyczaje

- mówią między sobą w języku ojczystym

- wyznają swoją religię , np. prawosławie , muzułmanizm , judaizm

- modlą się w swoich świątyniach

- MAJĄ SWOJĄ OJCZYZNĘ

Np. Ukraińcy , Białorusini , Żydzi , Niemcy , Litwini , Niemcy , Rosjanie

- pielęgnuje swoje ojczyste tradycje , zwyczaje

- mówią między sobą w języku ojczystym

- wyznają swoją religię , np. prawosławie , muzułmanizm , judaizm

- modlą się w swoich świątyniach

- NIE MAJĄ SWOJEJ OJCZYZNY

Np. Romowie , Łemkowie , Ormianie , Tatarzy

https://www.youtube.com/watch?v=jtpCt3Pxu2o

JĘZYK REGIONALNY

Nim ukształtował się ujednolicony język ogólnopolski –Polacy aż do XVI w. mówili w różnych regionach różnymi DIALEKTAMI , które określa się dzisiaj krótko GWARĄ .I to właśnie z gwar powstał język ogólnopolski . Przykład gwary Podlasia, na podstawie książki GWARA I KUCHNIA SUWALSZCZYZNY : muli ( gwarowe ), czyli wali do spania , nosowka ( gwarowe ), czyli chustka do nosa

RZECZPOSPOLITA POLSKA WOBEC MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH

-uczniowie odczytują treść art. 35Konstytucji RP z r.1997 –wpisują treść do karty pracy

4. MIGRANCI - po przeczytaniu odpowiednich punktów tematu ( podręcznik ) wyjaśniają pojęcia umieszczone w karcie pracy

Cudzoziemcy – osoby , które nie posiadają obywatelstwa kraju ...