Dodaj publikację
Autor
Anna Sady
Data publikacji
2022-01-14
Średnia ocena
5,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I Stopnia Temat: Bezpieczny Internet.
 Pobierz (docx, 11,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie łączonej I-III Szkoły Branżowej I stopnia

Temat: Bezpieczny Internet.

CELE OGÓLNE:

- zapoznanie uczniów z zagrożeniami z jakimi związane jest korzystanie z Internetu,- poznanie przez uczniów tzw. netykiety, tj. zasad zachowania z Internetu

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- poznanie szczegółowych zasad netykiety, czyli zasad zachowania obowiązujących w Internecie,

- poznanie konkretnych zagrożeń, na które mogą być narażone dzieci w Internecie,

- uświadomienie dzieciom konieczności ograniczonego zaufanie do osób poznanych w sieci,

- poznanie konieczności ochrony swoich danych osobowych i wizerunku w Internecie,- poznanie potrzeby korzystania z oprogramowania zabezpieczającego komputer przed atakami z sieci,

- uświadomienie uczniom czym jest łamanie prawa w Internecie.

METODY PRACY:

- wykład,

- pogadanka,

- burza mózgów

FORMY PRACY:

- praca indywidualna,

- praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- arkusze papieru,

- flamastry,

- magnesy,

- karty z przygotowanymi zasadami netykiety i zagrożeniami,

- tablica.

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna

Powitanie i czynności organizacyjne, w tym:

- sprawdzenie obecności,

- podanie tematu lekcji,

- ustalenie zasad przebiegu lekcji: mówimy pojedynczo i słuchamy się nawzajem, jesteśmy aktywni na lekcji, mamy prawo do wypowiedzi, nie śmiejemy się z wypowiedzi kolegów.

2. Część właściwa

Nauczyciel w kilku słowach wprowadza do tematu lekcji, np. zadając następujące pytania:

- Co to jest Internet?

- Do czego służy Internet?

- Czy wy korzystacie z Internetu i jak często?

- W jakim celu korzystacie z Internetu?

Uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi. Nauczyciel zapisuje je na tablicy, np.:

- przesyłanie maili,

- kontaktowanie się ze znajomymi w mediach społecznościowych,

- rozwijanie zainteresowań,

- czytanie wiadomości i książek,

- możliwość dokonywania przelewów bankowych,

- robienie zakupów,

- granie w gry,

- oglądanie filmów,

- słuchanie muzyki,

- uczenie się itp.

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów czytając i omawiając przykłady prawidłowego zastosowania Internetu i jego zalet: źródło informacji, wiedzy, rozrywki, ułatwianie codziennych czynności np. zakupów i płatności bez wychodzenia z domu.

Zapoznanie uczniów ze słowem NETYKIETA, jako zbioru zasad prawidłowego korzystania z Internetu. Nauczyciel prezentuje uczniom przygotowane tabliczki z zasadami netykiety i kolejno je omawia.

Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje kartę. Jedna z grup musi odpowiedzieć na pytanie:

Czego nie wolno robić w Internecie?

Druga grupa odpowiada na pytanie:

Jakie zagrożenia można napotkać w Internecie?

Na wykonanie pracy uczniowie dostają 5-10 minut w zależności od potrzeb. Po tym czasie przedstawiciele grup przypinają kartki magnesem do tablicy i prezentują wyniki swojej pracy.

Na tej podstawie wspólnie z nauczycielem omawiane są zagrożenia, jakie niesie Internet oraz sposoby ustrzeżenia się przed nimi.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ W INTERNECIE:

- Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych (imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, PESELU, numeru telefonu i danych ...