Dodaj publikację
Autor
Magdalena Baranowicz
Data publikacji
2022-01-16
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusze zajęć z wychowawcą.
 Pobierz (pdf, 162,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DOTYCZĄCE MEDIACJI SZKOLNEJ

SCENARIUSZ 1

Zajęcia z wychowawcą
OSM I i II st.

Przedmiot
Klasa
Temat lekcji Mediacje szkolne sposobem pokojowego rozwiązywania konfliktów
Cele ogólne

Zdobycie wiedzy na temat mediacji - jako metody rozwiązywania sporów.

Cele
szczegółowe

Metody

Formy pracy
lekcyjnej
Przebieg
lekcji

Uczeń:
● wie, czym jest mediacja
● zna zasady mediacji,
● wie, kim jest mediator,
● wymienia cechy mediacji,
● wie, jakie sprawy mogą zostać rozstrzygnięte przez mediatora,
● ma świadomośc, że mediacje szkolne nie mogą dotyczyć wszystkich

konfliktów,

● zna przebieg mediacji i jej cel,
● wymienia korzyści płynące z mediacji,
● wie, co należy zrobić, kiedy chce się skorzystać z pomocy mediatora,
● ma świadomośc, iż w szkole są mediatorzy szkolni
metoda
praktycznych, metody aktywizujące (drama).
zbiorowa, indywidualna, grupowa

problemowej, metoda

działań

podająca,

elementy metody

I Faza wprowadzająca

● Zajęcia rozpoczynamy od przedstawienia uczniom przykładowych

sytuacji konfliktowych (w scenariuszu znajdą państwo kilka
przykładów - dostosowanych do wieku ucznia). Po przeczytaniu każdej
z nich nauczyciel inicjuje rozmowę.

Przykład 1 - klasy I - III OSM I st.
Jaś z II klasy siedzi w atrakcyjnym dla dzieci samochodzie na placu zabaw.
Podchodzą do niego Robert i Adaś.
R. – Zejdź, teraz my będziemy jeździć!
J. – Nie, bo ja byłem pierwszy.
R. – Ale nas jest dwóch.
J. – Zaraz zawołam panią!
A. – Pani tu nie ma, skarżypyto!
R. – Jak nas nie puścisz, to ja powiem pani, że przepisałeś od Ani pracę
domową. Widziałem!
J. – No, dobrze.

- Co stało się powodem konfliktu między chłopcami?
-
-
- Co w tej sytuacji może zrobić Jaś, jak się obronić?

Jak w tej sytuacji mógł czuć się Jaś?
Jak oceniacie postępowanie Adama i Roberta?

Jeśli wśród pomysłów rozwiązania konfliktów nie pojawi się mediacja -
wówczas nauczyciel sam ją przedstawia. Jeżeli natomiast taka odpowiedź
padnie - przechodzimy do fazy realizacyjnej.

Przykład 2 - klasy IV - VI OSM I st.

Ania z IV klasy jąka się. Jej zaburzenie mowy ma charakter toniczny, tzn. w
chwilach napięcia dziewczynka zacina się i nic nie mówi. Przez nauczycieli
często traktowana jest w sposób szczególny – jej odpowiedzi ustne
zastępowane są pisemnymi. Najczęściej dzieje się tak po kilku próbach
wyegzekwowania odpowiedzi ustnej. Do klasy przychodzi nowa uczennica –
Beata, dziewczynka o silnej osobowości. Szybko zdobywa wysoką pozycję w
klasie. Ania wyraźnie jej się nie podoba. Beata uważa, że Ania jest
bezpodstawnie wyróżniana przez nauczycieli, a jej zaburzenie mowy to
oszustwo. Zaczyna jej dokuczać, przezywać, przedrzeźniać, izolować. Jest w
klasie popularna, więc stopniowo dołączają do niej inne dzieci.

- Co stało się powodem konfliktu między dziewczynkami?
-
-
- Co w tej sytuacji może zrobić Ania ...