Dodaj publikację
Autor
Magdalena Zadęcka
Data publikacji
2022-01-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Świetlica szkolna szkoła specjalna
 Pobierz (docx, 11,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 19.03.2021

Czas trwania: 3,5 h

Miejsce pracy: świetlica szkolna

Prowadząca: mgr Magdalena Zadęcka

Ilość uczniów:

Temat zajęć: Zwiastuny wiosny

Cele zajęć:

- rozwijanie spostrzegawczości u uczniów

- poznanie zwiastunów wiosny

- nazywanie poszczególnych zwiastunów wiosny, opisywanie ich

- wytworzenie pozytywnych relacji między uczniami, atmosfery wzajemnej życzliwości, bezpieczeństwa i zaufania

- wykonanie pracy plastycznej „wiosenny kwiat”

- układanie prostych gier (dobieranie w pary takich samych elementów)

- budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, werbalnej, plastycznej

- gra na instrumentach perkusyjnych

- kształcenie koordynacji wzrokowo-słuchowej

- zachęcanie uczniów do podejmowania aktywności

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Metody pracy:

- aktywizujące, stymulujące,

- czynne: samodzielnych zadań stawianych do wykonania

- słowne: instrukcja, objaśnienie, rozmowa

- percepcyjne: obserwacji i pokazu

- elementy arteterapii

- elementy muzykoterapii

Środki dydaktyczne:

- płyta CD z piosenkami o tematyce wiosennej, odtwarzacz CD, kwiaty (z papieru, bibuły oraz drewniane ), bocian, koszyk z kwiatami, motyl, bazie,bazie, biedronka z papieru, pszczoła z papieru, emblematy wiosny (kwiaty), szpilki, karty pracy „wiosenny kwiat”, papier kolorowy, klej, flamastry, instrumenty muzyczne, napisy pór roku, układanka 4 pory roku, gra „Poznajemy miesiące i pory roku”, gra „Dopasuj przedmioty”, Puzzle

Przebieg zajęć:

Przywitanie z uczniami. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Zabawa w poszukiwaczy zwiastunów wiosny (uczniowie szukają ukrytych w Sali przez nauczyciela oznak wiosny- kwiaty, bocian, motyl, biedronka, pszczoła). Wspólne oglądanie odnalezionych skarbów wiosny, nazywanie, opisywanie.

Znajomość pór roku (układanie ich w odpowiedniej kolejności).

Rozdanie każdemu uczniowi emblematu wiosny- kwiatka.

Praca plastyczna „wiosenny kwiat”- wydzieranka z papieru kolorowego.

Prezentacja wykonanych prac, omówienie ich, umieszczenie na tablicy.

Wspólne muzykowanie, granie na instrumentach perkusyjnych przy piosenkach o tematyce wiosennej.

Zabawa „Zgadnij co to?”- nauczyciel chowa do worka zwiastuny wiosny wykorzystane na początku zajęć, zadaniem uczniów jest wylosowanie jednego z nich i odgadnięcie co to jest (za pomocą dotyku).

Gry i zabawy stolikowe – „Układanka 4 pory roku”, gra „Poznajemy miesiące i pory roku”, „Dopasuj przedmioty”, puzzle (zróżnicowany stopień trudności)

Słodka nagroda za prace na zajęciach.

Pożegnanie.