Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Lupa
Data publikacji
2022-01-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem zajęć jest utrwalenie wiadomości o kucharzu i kuchni oraz o produktach żywnościowych.
 Pobierz (docx, 19,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

dla dzieci 5,6 - letnich

rok szkolny 2021/2022

prowadząca: Katarzyna Lupa

TEMAT: „Co słychać w kuchni? – kuchenny mini -quiz”

CEL GŁÓWNY:

utrwalenie wiadomości o kucharzu i kuchni oraz o produktach żywnościowych

CELE SZCZEGÓŁOWE:

w obszarze fizycznym dziecko:

doskonali zwinność i refleks

bierze aktywny udział w zabawie ruchowej

wykonuje zadania usprawniające pracę motoryki małej

w obszarze emocjonalnym dziecko:

skupia się przez dłuższy czas na wykonywanym zadaniu

wyraża radość i zadowolenie z uczestnictwa w zabawach

czeka na swoją kolej (6l. samodzielnie, 5 l. z pomocą)

w obszarze społecznym dziecko:

współdziała małej grupie (5 – latki z pomocą, 6 -latki samodzielnie,

porządkuje miejsce pracy – dba o ład i porządek (5 – 6 l.)

odczuwa potrzebę aktywnego współuczestniczenia w quizie

w obszarze poznawczym dziecko:

wspólnie z kolegami ustala, jaki będzie temat zajęć

uważnie słucha nauczyciela i odpowiada na pytania dotyczące pracy kucharza ( 6 l. pełne zdania, 5-latki z pomocą)

rozumie zasadę fair -play

doskonali wrażliwość sensoryczną podczas odgadywania przedmiotów za pomocą węchu, smaku i dotyku oraz słuchu (cała grupa)

wie, do czego służą poszczególne sprzęty kuchenne i inne przedmioty wykorzystywane w kuchni (5-latki z pomocą, 6-latki samodzielnie)

dokonuje analizy sylabowej i głoskowej (6-latki samodzielnie, 5 z pomocą),

przelicza uzyskane przez drużynę punkty

zgodnie z własnymi możliwościami wykonuje powierzone mu zadania

METODY PRACY:

słowna, poszerzająca zakres wiadomości dzieci

zadań stawianych do wykonania

elementy metody Marii Montessori

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

chusta animacyjna, tekst wiersza, napis z hasłem konkursowym, plakietki do podziału na drużyny, przedmioty używane w kuchni, sprzęty kuchenne, przyprawy kuchenne, nagranie z odgłosami w kuchni, sprzęt grający, garnki z zadaniami, strój kucharza, stoper, literki, miseczki, karty pracy, drewniane szczypce, wałeczki, nożyki plastikowe, masa solna, makaron, fasola, groch, mąka itp. - pomoce do metody M. Montessori, karty pracy, kredki, ołówki, klej, nożyczki, tablica do liczenia głosów, napis z hasłem końcowym, papierowe „babeczki”

Zajęcie nr 1.

Faza wprowadzająca

Wprowadzenie do tematyki zajęć –dzieci siadają w kole, wokół rozłożonej chusty animacyjnej, N. zapoznaje dzieci z krótkim wierszykiem związanym z miejscem, które będzie tematem zajęć – wiersz „W kuchni ” autorstwa A. Rżysko-Jamrozik.

n-l pyta dzieci, o jakim miejscu była mowa w wierszu, dzieci swobodnie się wypowiadają (6-altki całym zdaniem), N. podsumowuje wypowiedzi dzieci zdaniem, że dziś zrobimy kuchenny quiz / konkurs i sprawdzimy wiedzę o pracy kucharza, kuchni i kuchennych sprzętach i odsłania napis z hasłem „Kuchenny mini-quiz”

*wyjaśnienie słowa „quiz”

podział na drużyny – każde dziecko w swojej szafce ma plakietkę z czapką kucharską w jednym z 4 kolorach (żółty, czerwony, zielony ...