Dodaj publikację
Autor
Zuzanna Dziechcierewicz
Data publikacji
2022-02-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz na lekcję wychowawczą kl IV-VI
 Pobierz (doc, 44,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcyjny - klasy IV - VI

Temat: Różne perspektywy. Jak reagować w sytuacji przemocowej ?

Gdzie znaleźć pomoc?

Cele lekcji:

Uczniowie

• poznają strony (uczestników) role osób uczestniczących w sytuacjach przemocowych oraz ich motywacje działania;

• potrafią wymienić co najmniej 2 sposoby zachowania/ reakcje każdej ze stron/ uczestników sytuacji przemocowej, które mogą przyczynić się do uniknięcia lub przerwania przemocy;

• ćwiczą jak reagować w sytuacji przemocowej, gdzie szukać pomocy.

Metody:

• elementy dramy stosowanej ( odgrywanie ról),

• mini-wykład,

• burza mózgów

Środki dydaktyczne:

• "Przynęta" ( Karta pracy nr 1)

• Karta pracy nr 2

Formy pracy

• praca grupowa

• praca w parach

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie.

Wprowadzamy uczniów i uczennice w temat zajęć, wskazując im, że w życiu przede wszystkim dążymy do tego, aby trudne sytuacje rozwiązywać w sposób, który nie rani drugiej osoby. Jednak z różnych przyczyn, czasami zdarza się, że ludzie zaczynają stosować wobec innych przemoc.

Podczas dzisiejszych zajęć przyjrzymy się motywom i przyczynom zachowań ludzkich w trudnych sytuacjach, zwanych sytuacjami przemocowymi.

2. Przybliżenie pojęcia " PRZEMOC"

Jak uczniowie w najprostszych słowach rozumieją pojęcie: przemoc"? Słowo przemoc zapisujemy na tablicy i metodą " burzy mózgów" dochodzimy do zdefiniowania tego określenia. ( np. zachowanie, które krzywdzi drugiego człowieka). Należy podkreślić, że sytuacja przemocowa to taka sytuacja, podczas której dochodzi do przemocy.

Nauczyciel rysuje na tablicy trójkąt.

Zapowiadamy uczniom, że dziś poznamy perspektywy i motywy działania różnych osób uczestniczących w sytuacji przemocy.

Pytamy uczniów, dlaczego trójkąt może obrazować temat dzisiejszych zajęć? Jakie strony, jacy uczestnicy występują w sytuacji przemocowej?

Gdyby uczniowie mieli problem, pomagamy im sprecyzować odpowiedź.

Są to:

- Sprawca,

- Osoba doświadczająca przemocy,

- Obserwator

Odpowiedzi można zapisać przy trójkącie.

Upewniamy się, że uczniowie rozumieją role tych osób.

3. Przygotowanie do pracy w grupach.

Dzielimy uczniów na trzy grupy (np. przez odliczanie)

Można wcześniej ustawić stoły w sali tak, by zrobić więcej przestrzeni do przedstawiania scenek.

Jeżeli uczniowie rzadko pracują metodą dramy można zadać grupom proste zadanie: np. wykorzystując tylko swoje ciała, zbudujcie figurę: koła, trójkąta, kwadratu

3. Odgrywanie scenek metodą dramy.

Prosimy uczniów, by stanęli lub usiedli ( jak mogą) w kręgu i poznali pewną historię.

Ta historia nie jest prawdziwa, ale mogłaby się wydarzyć naprawdę. Opowiada ją ta kartka z zeszytu. Pokaż uczniom pogniecioną kulkę papieru. ( Karta nr 1). Rozłóż kartkę, na której charakterem pisma dziecka jest napisane: " Mam dość! Co ja im zrobiłem??? Ciągle się mnie czepiają ... Nienawidzę tego Kacpra i Weroniki! Zwłaszcza za dziś! Jak mogli mi przywiesić na plecach karteczkę: Antek to ...! Nikt nic nie mówi, nawet Maciek ...