Dodaj publikację
Autor
Alina Szatny
Data publikacji
2022-02-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klasy III TEMAT: Co można usłyszeć w ciszy ? Uczniowie przygotowywali informacje na temat ,, Co kojarzy się z wyrazem cisza?”. Wśród form przeważały prace z naciskiem na możliwość sprawdzenia wszystkich pomysłów uczniów oraz prezentacji ich wyników. Zadania dostosowane były do możliwości poszczególnych uczniów, zapewniały poprawne wykonywanie ćwiczeń i odniesienie sukcesu.
 Pobierz (docx, 20,6 KB)

Komentarze

MonikaK1977, 2023-05-13, ocena:

Do czego potrzebne są słoiczki , serduszka, sól?

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych dla klasy III

TEMAT: Co można usłyszeć w ciszy ?

Cel ogólny:

Rozwijanie kreatywności i myślenia twórczego.

Cele szczegółowe:

Doskonalenie wypowiedzi ustnych.

Kształtowanie zmysłu słuchu.

Zwiększenie wrażliwości na dźwięki, słowo i muzykę.

Uzmysłowienie uczniom potrzeby wyciszenia się i relaksacji.

Metody:

słowna

podająca

burza mózgów

Formy pracy:

indywidualna

grupowa jednolita

grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

klepsydra

kartki z bloku A3

słuchawki

mazaki

nagranie odgłosów lasu

słowniczki ortograficzne

podręcznik

koperty z rozsypanką wyrazową

pufy

3 słoiczki

serduszka na patyczku

sól

Przebieg zajęć: 1. Powitanie.

2. Wprowadzenie do tematu.

Uczniowie otaczają kółkiem co trzecią literę, aby dowiedzieć się jaki będzie

temat dzisiejszych zajęć.

DFCNMOLOMBKOHSŻJUNRTAWRUDESPLŁMTYJFSDEZKOEMBĆ

NMWFRCKLIDRSTWZNBYLT?

(Uczniowie odczytują hasło.)

Hasło: Co można usłyszeć w ciszy?

3. Zapisanie przez uczniów tematu zajęć do zeszytu.

4. Praca w grupach na temat ,,ciszy”.

( Uczniowie mogą korzystać ze słowniczków ortograficznych, klepsydra

odmierza czas 5 minut, w trakcie pracy słychać nagranie lasu).

https://www.youtube.com/watch?v=oPxkTfmPj3s

5. Odczytanie skojarzeń związanych z ciszą i przyczepienie na tablicy.

6. Ćwiczenia rozwijające sprawność oddechową ,, Uważność i spokój żabki”.

https://www.youtube.com/watch?v=18SpO_lyH2Q

7. Powrót do stolików podskokiem.

8. Zapoznanie uczniów z treścią wiersza Józefa Ratajczaka „Rozmowa ciszy”.

9. Próba odpowiedzi na pytania dotyczące ciszy na podst. wiersza Józefa

Ratajczaka „Rozmowa ciszy”.

Gdzie można usłyszeć ciszę?

Jakie są rodzaje ciszy?

Co oznacza cisza w mieście, a co – w lesie?

Co może oznaczać wyrażenie ,, niezręczna cisza”, ,,cisza przed burzą”.

W czym cisza pomaga ludziom?

10. Rozsypanka wyrazowa.

( Trzech uczniów zakłada słuchawki na uszy).

11. Rozmowa z dziećmi , które miały słuchawki.

Czy słuchawki pomagały w pracy czy utrudniały ?

Czy cisza sprzyja pracy, czy nie ?

12. Odczytanie dwóch zdań i przyklejanie do zeszytu.

Zachowaj ciszę w czasie odrabiania zadań.

Najlepiej uczymy się, gdy nic nas nie rozprasza.

13. Podsumowanie zajęć.

Opracowała: mgr Alina Szatny

ZSP Dobrzykowice