Dodaj publikację
Autor
Aneta Majewska - Bednarek
Data publikacji
2022-02-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
66

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z polskiego o tematyce związanej z tradycjami wielkanocnymi, pojawiają się elementy z zakresu, ortografii, znajomości przysłów, tradycji wielkanocnych, wzbogacone o zajęcia praktyczne. Lekcja przeprowadzona w szkole specjalnej przy ośrodku socjoterapii
 Pobierz (docx, 218,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH

JĘZYK POLSKI KLASA 4

(2 godz. lekcyjne)

PROWADZĄCA: ……………..

PRZEDMIOT: język polski

KLASA: 4

DZIAŁ PROGRAMOWY: Kształcenie literackie i kulturowe

NUMER PROGRAMU: Nowe Słowa na start! Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV – VIII szkoły podstawowej autorstwa Marleny Derlukiewicz.

KOMPETENCJE:

Porozumiewanie się w języku ojczystym.

Kompetencje informatyczne.

Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Świadomość i ekspresja kulturalna.

Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.

TREŚCI: Przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych kultywowanych podczas obchodzenia Świąt Wielkanocnych:

poznanie znaczenia świąt w kulturze polskiej,

kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów,

znajomość pojęć związanych z tradycjami wielkanocnymi,

zapoznanie się z przysłowiami o tematyce świątecznej,

pisownia wyrazów z trudnością ortograficzną,

przypomnienie części mowy: rzeczownik, przymiotnik.

OSIĄGNIĘCIA:

znajomość polskich tradycji i zwyczajów świątecznych,

rozumienie polskich przysłów związanych z wiosną i świętami,

przypomnienie sobie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną oraz części mowy,

umiejętność współpracy w grupie,

integrowanie zespołu klasowego,

wyrabianie poczucia odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcie.

TEMAT LEKCJI: Wielkanoc – wesołe święta.

CELE OGÓLNE:

- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej,

- kultywowanie polskich zwyczajów i tradycji świątecznych,

- wychowanie do wartości,

- integrowanie zespołu klasowego,

- wdrażanie do norm i zachowań społecznie akceptowalnych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- poznanie polskich tradycji i zwyczajów świątecznych,

- kultywowanie tradycji świątecznych,

- poznanie przysłów,

- redagowanie życzeń świątecznych,

- utrwalenie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną,

- utrwalenie rzeczownika, przymiotnika,

- nabywanie umiejętności praktycznych: wykonywanie kartek i ozdób świątecznych,

- kulturalne, odpowiednie do sytuacji zachowanie się,

- wdrażanie zasad fair – play we współzawodnictwie.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- zna tradycje i zwyczaje świąteczne,

- potrafi wymienić potrawy wielkanocne,

- wie co to jest święconka, śmigus – dyngus, Wielki Tydzień,

- zna polskie przysłowia nawiązujące do Wielkanocy,

- potrafi zapisać wyrazy z trudnością ortograficzną,

- prawidłowo łączy przymiotniki z rzeczownikami,

- potrafi ułożyć rozsypanki słowno – literowe,

- umie współpracować w grupie,

- potrafi zachować się kulturalnie, odpowiednio do sytuacji.

METODY I FORMY PRACY:

- formy: grupowa

- metody: metoda działań praktycznych

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica multimedialna, karty pracy, materiały plastyczne, samodzielnie przygotowane pomoce dydaktyczne.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Czynności organizacyjne:

- przywitanie się z klasą,

- sprawdzenie obecności,

- omówienie zajęć, podział na grupy.

2. Wstęp:

Wprowadzenie do tematyki zajęć – omówienie znaczenia świąt w polskiej kulturze, przypomnienie tradycji – prezentacja.

Prośba do uczniów, aby w każdej grupie wytypowali kapitana, który będzie kierował pracą zespołu, przekazywał nauczycielowi uzupełnione karty pracy.

3. Część właściwa:

a) Uczniowie otrzymują karty pracy, na których muszą zaznaczyć zwyczaje oraz symbole wielkanocne, każda grupa za prawidłowo wykonane zadanie może otrzymać 0 – 2 pkt.

b) Każda grupa otrzymuje puzzle, które muszą ułożyć, przykleić na kartce i estetycznie pokolorować. Kapitan przydziela zadania ...