Dodaj publikację
Autor
Michał Helmin
Data publikacji
2022-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
65

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz na lekcję wychowawczą ,,Jak bezpiecznie korzystać z Internetu"
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

Michał Helmin

,,Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” – scenariusz lekcji wychowawczej

Cele zajęć:

- uczeń wie czym jest Internet,

- wie jakie zagrożenia niesie za sobą Internet,

- potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu,

- wie co to jest netykieta i zna zasady netykiety.

Metody:

- pogadanka,

- burza mózgów,

- praca w grupie,

- praca pod kierunkiem

Środki dydaktyczne:

- kartki papieru

- pisaki

Czas zajęć 60 minut.

Przebieg zajęć:

1. Na wstępie wychowawca zapoznaje uczniów z tematem i celami oraz jak będzie wyglądała praca na zajęciach.

2. Wychowawca pyta uczniów czym jest Internet?

Przykładowe odpowiedzi:

- sieć komputerowa,

- globalna sieć połączona z komputerami,

- źródło informacji.

3. Wychowawca mówi uczniom, że korzystając z Internetu trzeba przestrzegać zasad netykiety czyli internetowego savoir-vivre.

Przykładowe odpowiedzi:

- nie bądź wulgarny,

- nie obrażaj innych osób,

- przestrzegaj zasad ortografii i interpunkcji,

- zawsze pisz na temat,

- nie pisz wiadomości dużymi literami bo oznaczają krzyk,

- nie umieszczaj w Internecie nieprawdziwych, nielegalnych, niezgodnych z prawem informacji,

- szanuj cudzą własność, możesz korzystać z materiałów innych osób, ale zawsze podawaj źródło ich pochodzenia,

- nie wysyłaj niepotrzebnych wiadomości typu spam.

4. Wychowawca pyta uczniów jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas korzystania z Internetu.

Przykładowe odpowiedzi:

- wirusy,

- teksty promujące niezdrowe postawy i zachowania,

- filmy promujące przemoc,

- fałszywe sklepy internetowe,

- ataki hakerów,

- siecioholizm.

5. Wychowawca dzieli uczniów na dwie grupy. Pierwsza grupa ma wykonać plakat opisujący korzyści z bezpiecznego korzystania z Internetu. Druga grupa ma wykonać plakat opisujący zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu.

6. Wychowawca podsumowuje zajęcia razem z uczniami.