Dodaj publikację
Autor
Anna Mroczkowska i Kamila Żyłowska
Data publikacji
2022-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy 5 szkoły podstawowej będącej wstępem do przygotowania innowacji matematyczno-językowej dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Lekcja została zaprezentowana jako lekcja otwarta.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki z elementami języka angielskiego

Nauczyciele prowadzący: Anna Mroczkowska i Kamila Żyłowska

Temat: Figury i kształty wokół nas.

I. CELE

1. Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów z zakresu różnych dziedzin życia codziennego.
2. Rozwijanie umiejętności budowania modeli matematycznych dla konkretnych sytuacji.
3. Przyswajanie przez uczniów języka matematyki i języka angielskiego.
4. Kształcenie umiejętności dostrzegania, formułowania i rozwiązywania problemów.

uczeń potrafi
✓ dokonać analizy logicznej zdania w języku polskim i angielskim,
✓ argumentować i przeprowadzić rozumowania w taki sposób, aby nie można go było obalić,
✓ sprawnie liczyć.
✓ rozwijać umiejętności i zastosowania najlepszej metody prowadzącej do rozwiązania problemu.
✓ nazwać figury geometryczne w języku angielskim,
✓ zastosować proste struktury gramatyczne w celu opisania obrazka,
✓ wykorzystać słownictwo z zakresu: jedzenie i produkty spożywcze do stworzenia listy zakupów,
✓ czytać ze zrozumieniem

II. METODY
✓ problemowa
✓ ćwiczeniowa

III. FORMY PRACY
✓ grupowa

IV. POMOCE NAUKOWE
✓ prezentacja multimedialna
✓ karty pracy
✓ tablica i kreda
✓ karty obrazkowe

V. PRZEBIEG LEKCJI

1. Sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Podział klasy na grupy.
4. Realizacja tematu:
✓ przedstawienie prezentacji multimedialnej prezentującej figury geometryczne oraz ich nazwy w języku polskim i angielskim,
✓ praca w grupach:
a) każda grupa otrzymuje zestaw figur, za pomocą których ma stworzyć obrazek. Po zakończeniu zadania (10 min.) przedstawiciel grupy przedstawia pracę - omawia ile i jakich figur użył. Nauczyciel języka angielskiego zadaje pytania dotyczące np.: liczby czy rodzaju figur użytych do wykonania obrazka.
b) Shopping – uczniowie otrzymują zestawy figur, które określają konkretną kwotę pieniędzy. Zadaniem grupy jest ustalenie kwoty oraz dokonania wyboru produktów potrzebnych do wykonania konkretnej potrawy. Grupa oblicza koszt potrzebnych produktów oraz ustala, czy dana kwota jest wystarczająca na dokonanie zakupów.
Po zakończonej pracy przedstawiciel grupy przedstawia rozwiązanie zadania z odpowiednim komentarzem w j. angielskim i j. polskim. Jeżeli wybrany uczeń przedstawi zagadnienia w j. angielskim dostaje ocenę celującą z obu przedmiotów, jeśli w j. polskim celującą z matematyki i "+" za aktywność z j. angielskiego.

5. Podsumowanie – quiz sprawdzający znajomość figur geometrycznych w języku angielskim.
6. Ocena pracy w grupach.
7. Zadanie pracy domowej.