Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć - temat lekcji:
„Typy łysienia u ludzi, hirsutyzm”
Data zajęć:
Czas trwania zajęć: 45 minut;
Osoba prowadząca:
Miejsce odbycia zajęć: sala lekcyjna
Liczba uczestników: Zajęcia przygotowane są dla 19-osobowej grupy;
Grupa wiekowa: Uczestnikami są uczniowie klasy I Technikum Usług Fryzjerskich;
Przedmiot: Higiena.
CELE DYDAKTYCZNE I WYCHOWAWCZE ZAJĘĆ
Główny cel zajęć:
Jako nadrzędny cel zajęć przyjąć należy poznanie przez uczniów schorzeń owłosionej skóry głowy oraz pojęcia hirsutyzmu.
Cele szczegółowe:
Uczniowie będą potrafili:
Wymienić oraz krótko opisać typy łysienia u ludzi,
omówić przyczyny łysienia u ludzi,
scharakteryzować podłoże nadmiernego owłosienia u ludzi- hirsutyzmu.
Forma pracy:
indywidulana, praca w grupie.
Metody:
pogadanka, przedstawienie prezentacji przez uczennice, dyskusja.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Czynności wstępne:
sprawdzenie obecności,
ewentualne sprawdzenie pracy domowej oraz odpytanie wskazanego ucznia
z poprzedniej lekcji,
zapisanie tematu bieżącej lekcji na tablicy.
2. Czynności zasadnicze:
zapytanie uczniów, czy wśród znajomych lub członków rodziny spotkali się problemem łysienia;
krótka pogadanka, o różnorodności podłoża łysienia u ludzi. Genetyczne czy ze względu na terapie przeciwnowotworowa? Zwrócenie uczniom uwagi, że łysienie może tez pojawić się na tle nerwowym, braku suplementacji makro i mikro związków /witamin, itp.
prośba do Wskazanych uczennic o przedstawienie prezentacji, rozpoczęcie prezentacji: zatrzymanie prezentacji przed zaprezentowaniem pojęcia hirsutyzmu - zapytanie uczniów czy mają pytania i czy jakieś zagadnienie jest dla kogoś z grupy nie jasne?;
zapytanie uczniów czy spotkali się z pojęciem hirsutyzmu? Czy wiedzą, co to za termin? Zapisanie na tablicy: skąd wzięła się nazwa hirsutus w kilku linijkach. Przeprowadzenie krótkiej pogadanki – zwracając uwagę, że jest to swoistego rodzaju atawizm u ludzi, powrót do cech pierwotnych. Przedstawienie dokładnie czego dotyczy schorzenie.;
przejście do dalszej fazy prezentacji;
na koniec skierowanie do uczniów pytania? Czy Ktoś z grupy w Internecie czy innych środkach masowego przekazu, bądź życiu codziennym spotkał się z takim schorzeniem? Przedstawienie sylwetki Julii Pastrany /zwrócenie uwagi, że oprócz nadmiernego owłosienia kobieta miała też podwójne uzębienie;
podanie uczniom notatki dotyczącej tematu lekcji, m.in.: o łysieniu, jego rodzajach oraz nadmiernym owłosieniu.
3. czynności końcowe
omówienie pracy ze wskazaniem na ewentualne błędy popełnione w trakcie zajęć i wskazanie sposobów ich unikania lub naprawy;
ocena pracy uczniów (nagrodzenie osób aktywnych oraz prezentujących zagadnienia lekcyjne);
zadanie pracy domowej – (wkleić obrazki i opisać jakie są typy łysienia);
pożegnanie uczniów.